Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Ztracené město

14-1.jpg
mis, Úterý, 20. červnaec 2010
V severovýchodním cípu Kolumbie, nedaleko koloniálního městečka Santa Marta, se uprostřed deštného pralesa nachází Ztracené město, starověké sídlo domorodých indiánů. Archeologové se domnívají, že lokace vznikla asi 800 let před Kristem. Do současnosti bylo odkryto na 170 teras, na kterých stála obydlí, ale i náboženské stavby, spojené kamennými cestami, které občas vyúsťují na malých kulatých náměstích. Město má strategickou polohu v úpatí hory strmě stoupající nad řekou Buritaca.

Cesta do Ztraceného města je plná výstupů a sestupů, zato však skýtá okouzlující podívanou s mořskou hladinou na jedné straně a zelenajícím se pohořím a zasněženými vrcholky na té druhé. Místní Taironové, kteří stále vyznávají tradiční způsob života, a o městě svých předků v horách věděli, se snažili jeho existenci utajit před okolním světem. A to se jim dařilo až do roku 1972, kdy pouze náhodou několik hledačů pokladů objevilo úzké kamenné schodiště vystupující po úpatí hory přímo z řeky Buritaca.

Než se o jeho existenci dozvěděly úřady, uplynulo několik let a část archeologických památek, čítajících zejména keramiku a jiné předměty ze života domorodých kmenů, byla vyrabována. Předpokládá se, že pod hustým pralesním porostem je stále ještě skryta značná část města.

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Zkrátka

Komentáře

Přečtěte si další podobné články