Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Zjizvená Monrovia

017-000.jpg
mm, Úterý, 22. září 2009
Monrovii, hlavní město Libérie, najdete na dlouhém poloostrově, mysu Mesurado, obklopeném z jedné strany Atlantským oceánem a z druhé řekou se stejným jménem – Mesurado. I nyní, téměř šest let po ukončení občanské války, která devastovala Libérii prakticky čtrnáct let, jsou stopy násilí a destrukce viditelné na každém kroku.

Ušetřeny nebyly ani náboženské budovy (vzhledem k početní převaze křesťanů především kostely), vládní budovy či honosné vily střežené malou soukromou „armádou“. Dokonce i prezidentka Ellen Johnson-Sirleaf stále ještě sídlí mimo prezidentský palác na ministerstvu zahraničních věcí, které neustále střeží členky (ano jsou to ženy, většinou z Indie) UNMIL (mise OSN v Libérii). Ve srovnání s jinými západoafrickými zeměmi potkáte v hlavním městě Libérie jen málo žen v tradičním oděvu (a muže téměř vůbec ne).

Je to způsobeno úzkými vazbami, které má Libérie se Spojenými státy, a snahou žít tak, jak si představují život v USA. Libérie byla založena osvobozenými americkými otroky, kteří byli roku 1822 převezeni na tehdejší „Pepřonosné pobřeží“ Americkou společností pro kolonizaci, a roku 1847 byl založen druhý svobodný africký stát – Libérie. Politický systém kopíroval prezidentský systém USA. Hlavní město Monrovia nese název stejně jako několik měst a městeček Spojených států po Jamesi Monroeovi (pátý prezident USA) a vlajka připomíná vlajku americkou.

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Zkrátka

Komentáře

Přečtěte si další podobné články