Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Za velrybami na sever Islandu

112-001.jpg
Tomáš Sniegoň, Čtvrtek, 27. listopadu 2008
Společnost North Sailing vznikla v polovině 90. let a od té doby ročně odveze k pozorování velryb na pětadvacet tisíc turistů. Jedna z jejích lodí teď přídí rozráží vlny Severního Atlantiku a zhruba v polovině své celkem čtyřhodinové plavby nabízí všem na palubě úžasný zážitek: na pravoboku i levoboku se střídavě objevují dvě velryby, dva plejtváci obrovští.

Pozorovací sezona trvá zhruba vždy od května do září. V létě je na Islandu, ležícím v doteku se severním polárním kruhem, téměř pořád světlo, a právě proto sem velryby připlouvají za potravou.

Zbytek roku pak tráví v tropických a subtropických oblastech, kde také přivádějí na svět svá mláďata.

„Pozorování velryb je jedinou rozumnou cestou, jak tato zvířata využívat,“ říká kapitán lodi Haukur Heimir Hardarson, když se dáváme do řeči o vztahu Islanďanů k moři a jeho zdrojům. A dodává: „Pokud jde o lov velryb, Island navíc nemá žádnou masovou ani dlouhou tradici – velryby se tu lovily jen asi čtyřicet let.“ Mezinárodní komise pro lov velryb zakázala komerční lov v roce 1986, avšak Island, podobně jako Norsko a Japonsko, v posledních letech pod záminkou lovu pro takzvaně vědecké účely zákaz provokativně porušuje. V Húsavíku, který se stal jakousi metropolí pozorování velryb, i na některých jiných místech islandského pobřeží se však společnosti, jako je North Sailing, stále snaží dokázat, že pozorování a takzvaný ekoturismus jsou pro Islanďany i pro velryby mnohem výhodnější.

Proto také North Sailing výrazně přispěla k založení húsavíckého centra pro studium velryb, které svůj hlavní stan navíc našlo v budově někdejších velrybích jatek. Centrum, které je zároveň i muzeem, je na Islandu jediným svého druhu, a ze zvědavosti sem přijíždějí jak odpůrci, tak příznivci komerčního lovu velryb.

„Příjmy z pozorování velryb jsou momentálně dost vysoké a navíc stále rostou. A pro malá místa, jako je Húsavík, jde zároveň o dobrou ekonomickou šanci v jejich boji o přežití,“ říká zaměstnankyně centra Elke Waldová a vysvětluje, že nové pracovní příležitosti v oblasti ekoturismu by mohly zabránit vylidňování venkova, které je pro ostrov stále větším problémem.

Podle nedávných průzkumů je příznivců lovu velryb na Islandu stále ještě více než jeho odpůrců.

Není to prý tím, že by Islanďané zabíjení velryb milovali – do svých svobod pro využívání přírody si ale neradi nechávají mluvit někým zvenčí. O to důležitější úlohu proto společnosti jako North Sailing momentálně mají. Ukazují totiž, že cizinci nepřijíždějí na Island rozkazovat, ale obdivovat.

A že sebestředná tvrdohlavost islandských lovců zdaleka neškodí jen velrybám, ale i Islanďanům samým.

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Reportáže

Komentáře

Přečtěte si další podobné články