Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

World Press Photo v Praze

68-69.jpg
redakce, Středa, 3. října 2012
Od 14. září do 7. října můžete vidět nejlepší světové fotografie v pražském Karolinu. Lidé a Země je partnerem výstavy.

Samuel Aranda; Španělsko; pro The New York Times; Vítězný snímek World Press Photo roku 2011

Fatima al-Qaws drží v náručí svého syna Zayeda (18), který se 15. října účastnil pouliční demonstrace v jemenském Sanaa a byl zasažen slzným plynem. Toho dne právě eskalovaly dlouhotrvající protestní akce proti režimu prezidenta Ali Abdullah Saleha, který se v zemi vládl již 33 let. Svědci tvrdili, že městem pochodovaly tisíce lidí, které na kontrolním stanovišti poblíž ministerstva zahraničních věcí uvítala střelba. Nejméně 12 lidí bylo zabito a asi 30 zraněno. Paní Qaws, která se sama zúčastnila protestních akcí proti režimu, svého syna objevila mezi zraněnými v mešitě, která sloužila jako provizorní polní nemocnice. Zayed se neprobral z kómatu ještě dva dny po incidentu. V pokračujících demonstracích byl zraněn ještě dvakrát. Dne 23. listopadu uprchl prezident Saleh do Saúdské Arábie a podepsal dohodu, jíž předal moc svému zástupci, Abdurabu Mansur Hadimu. Salehova vláda formálně skončila, když Hadi složil přísahu po volbách, které se konaly 25. února 2012.

Vincent Boisot; Francie; Riva Press pro Le Figaro Magazine; 2. cena Umění a zábava, jednotlivá fotografie

Vincent Boisot; Francie; Riva Press pro Le Figaro Magazine; 2. cena Umění a zábava, jednotlivá fotografie

V centru senegalského města Dakar pózuje modelka před krejčovským stánkem. Právě probíhá devátý Dakarský týden módy a žena má na sobě šaty, které vytvořila senegalská návrhářka Yolande Ngom Mancini, žijící ve Spojených státech.

Laerke Posselt; Dánsko; pro Politiken; 1. cena Portrét, jednotlivá fotografie

Laerke Posselt; Dánsko; pro Politiken; 1. cena Portrét, jednotlivá fotografie

Herečka Mellica Mehraban, která se narodila v Íránu, ale vyrostla v Dánsku, hrála hlavní roli v íránském špionážním thrilleru Hon na lišku. Role pro ni znamenala velkou výzvu, protože se musela naučit, jak zahrát lásku, aniž by dotyčnému muži něco řekla nebo se ho dotkla.

Paolo Pellegrin; Itálie; Magnum Photos pro Zeit Magazin; 2. cena Aktualita, série

Paolo Pellegrin; Itálie; Magnum Photos pro Zeit Magazin; 2. cena Aktualita, série

Vlny tsunami, vyvolané obrovským zemětřesením u japonských břehů, poničily rozsáhlé území podél severovýchodního pobřeží. Tři nejhůře postižené prefektury Iwate, Miyagi a Fukushima byly zavaleny troskami, jejichž množství se odhaduje na 22,63 milionu tun.

Stephanie Sinclair; USA; VII Photo Agency; pro časopis National Geographic; 1. cena Soudobé problémy, série

Stephanie Sinclair; USA; VII Photo Agency; pro časopis National Geographic; 1. cena Soudobé problémy, série

Každoročně vstupují miliony nezletilých dívek po celém světě do manželství, která domluvily jejich rodiny. Tahani (v růžovém), kterou vdali už v šesti letech, a její bývalá spolužačka Ghada, která se také vdávala jako dítě, stojí se svými manžely v jemenském Hajjahi, kde všichni bydlí. Zpočátku se Tahani schovávala, kdykoli spatřila svého manžela, jemuž bylo dvacet pět v době, kdy se brali.

Alex Majoli; Itálie; Magnum Photos pro Newsweek; 1. cena Aktualita, jednotlivá fotografie

Alex Majoli; Itálie; Magnum Photos pro Newsweek; 1. cena Aktualita, jednotlivá fotografie

10. února – reakce demonstrantů na káhirském náměstí Tahrir na televizní přenos, v němž navzdory předchozímu očekávání egyptský prezident Husní Mubarak prohlásil, že se moci nevzdá. Od konce ledna se po celé zemi konaly protestní akce proti Mubarakově třicetileté vládě a náměstí Tahrir se postupně stalo centrem, které odráželo nálady demonstrantů.

Yuri Kozyrev; Rusko; Noor Images pro Time; 1. cena Reportáž, jednotlivá fotografie

Yuri Kozyrev; Rusko; Noor Images pro Time; 1. cena Reportáž, jednotlivá fotografie

Vzbouřenci bojují o Ras Lanuf, město s rafinerií nafty na libyjském pobřeží 11. března. V polovině února se ze střetnutí s vládnoucí mocí ve východolibyjském městě Benghází vyvinulo velké povstání proti režimu plukovníka Muammara Kaddáfího.

Brent Stirton; Jižní Afrika; Reportáž Getty Images pro časopis National Geographic; 1. cena Příroda, série

Brent Stirton; Jižní Afrika; Reportáž Getty Images pro časopis National Geographic; 1. cena Příroda, série

Protipytlácký tým hlídá vzácného severního bílého nosorožce, jednoho z pouhých osmi, kteří na světě zbyli. Zvířata žijí v keňské rezervaci Ol Pejeta a strážci je chrání 24 hodin denně. Navzdory tomu, že po celém světě je ilegální používat roh nosorožce, poptávka po něm prudce stoupá.

Jenny E. Ross; USA; 1. cena Příroda, jednotlivá fotografie

Jenny E. Ross; USA; 1. cena Příroda, jednotlivá fotografie

Mladý samec polárního medvěda vylezl koncem července na útes, tyčící se nad oceánem u ostrova Oranskie v severní části ruského národního parku Novaja Zemlja. Snažil se sežrat vejce z hnízd alkounů tlustozobých, ale nepodařilo se mu to.

Damir Sagolj; Bosna a Hercegovina; Reuters; 1. cena Každodenní život, jednotlivá fotografie

Damir Sagolj; Bosna a Hercegovina; Reuters; 1. cena Každodenní život, jednotlivá fotografie

Portrét zakladatele Severní Koreje Kim Il-sunga zdobí budovu v hlavním městě země Pchjongjangu. Fotografie získala Cenu Prahy 2012 a její autor se zúčastní vernisáže výstavy osobně.

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Fotoreportáže

Komentáře

Přečtěte si další podobné články