Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Vojenské muzeum v Drážďanech je jiné

Untitled_213.jpg
Český rozhlas · Klára Stejskalová, Úterý, 10. ledna 2012
Většina vojenských muzeí jako Imperiální válečné muzeum v Londýně nebo Muzeum armády v Paříži ukazuje zbraně, medaile a uniformy, oslavuje velké bitvy a velká vítězství. Nově otevřené Vojenské historické muzeum v Drážďanech nabízí jiný, mnohem komplexnější pohled na válečnou historii.

Už před muzeem vás na první pohled zaujme obrovský klín přístavby z ocele a skla, který jako by rozrážel průčelí klasicistní budovy muzea nad městem. Autorem projektu je světoznámý architekt Daniel Libeskind. Podle hlavního kurátora Gorcha Piekena špička klínu míří k obloze ve stejném úhlu, v jakém 13. února 1945 padaly na Drážďany bomby, jež je srovnaly se zemí.

„Je to muzeum bundeswehru, tedy spolkové, ale vždycky jsme měli na paměti, že stojí v Drážďanech, ve městě úzce spojeném s válečnými útrapami,“ říká kurátor. Na vrcholu nové konstrukce je vyhlídka na staré město, které dokázalo především během posledních let obnovit své nejcennější památky. Muzeum se také snaží o nový pohled na dějiny. Ředitel, plukovník Matthias Rogg, to považuje za hlavní cíl: „Vojenské dějiny se snažíme vyprávět jinak, ne jako historii techniky a sled událostí, do středu pozornosti stavíme člověka a jeho příběh.“

Na prohlídku muzea se ve společnosti hlavního kurátora vydáváme od vrcholu. Je to jeden z typických tvůrčích prvků Daniela Libeskinda, mezi jehož díla patří berlínské Židovské muzeum, válečné muzeum v Manchesteru a návrh nového Světového obchodního centra v New Yorku. Mezi příběhy, které muzeum shromáždilo, by mohl být i ten jeho. Kořeny má v polské Lodži, jeho rodina přežila holocaust, v padesátých letech se přestěhovala do Izraele. Nakonec se usadila ve Spojených státech.

„Jedním z typických znaků nové expozice je dvojitá biografie. Na jedné straně pilot, který bombardoval Vilno, na druhé straně chlapec, který při tomto náletu zahynul,“ popisuje kurátor.

Najdete tu všechno, co s válkou souvisí. Válečná propaganda, obrazy hrdinů, filmy, vojenská hudba, vojenské hračky. Je tu přes deset tisíc exponátů vojenské techniky od 14. století až po současnost. Ve venkovním areálu pak uvidíte tanky a obrněná vozidla. Vojenská technika tu ale rozhodně nestojí ve středu pozornosti. „Jistěže tu vyprávíme o pozoruhodných výkonech špičkové techniky, včetně raket V-2, ale ne samoúčelně. Snažíme se vypovědět, proč byly tyto zbraně vyrobeny, jak nacisté k jejich výrobě využili otrocké práce zajatců a totálně nasazených, a hlavně co ve svém konečném důsledku způsobily,“ říká Gorch Pieken. Jeho pohled je vzhledem k německé minulosti asi jedinou možnou cestou, jakou se muzeum bundeswehru v Drážďanech mohlo vydat.

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Reportáže

Komentáře

Přečtěte si další podobné články