Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Válečný fotograf na prázdninách

62-63.jpg
Autor článku: Antonín Kratochvíl, Pátek, 14. prosince 2012
Autor fotografií: Antonín Kratochvíl
Antonín Kratochvíl je bezesporu nejúspěšnější a nejznámější z českých fotografů. Každý si jeho jméno spojuje se snímky z těch nejkrvavějších válečných konfliktů, které v posledních desítkách let šokovaly světovou veřejnost. Má na kontě čtyři ceny World Press Photo, nejprestižnější světové fotografické soutěže. Jaké to je, když si „poslední kovboj“ válečné fotografie, jak sám sebe nazývá, vyjede na dovolenou?

„Ze všech ostrovů, které jsem kdy navštívil, jsou Galapágy (Islas Galápagos) pro mě těmi nejzajímavějšími, především svou nezapomenutelně krásnou přírodou a nebojácnými živočichy. Jako válečný fotograf netrávím mnoho času se svou rodinou, a tak jsem přivítal tuto příležitost a vzal s sebou svého třináctiletého syna. Nalákal jsem ho na vidinu výletu po stopách Charlese Darwina a jeho teorie evoluce. Naše cesta začala na ostrově Isabela, který je hlavním a největším ostrovem Galapág. V přístavu na nás čekala loď Limblood Expeditions, na které jsme se ubytovali. Loď pomalu proplouvala mezi ostrovy a každé ráno zakotvila u jednoho z nich. Potom nás člunem převezli na pevninu. Můj syn, který miluje potápění, zkoumal hlubiny zdejších vod a já ho z pevniny pozoroval dalekohledem, jak si hraje s lachtany. Připadal jsem si jako papá Darwin.“

Islas Galápagos - Galapágy
Islas Galápagos - Galapágy

Antonín Kratochvíl žije v poslední době v Česku, kam přesídlil ze Spojených států. Ty byly jeho domovskou základnou, odkud vyjížděl na všechny své reportérské výpravy do válečných oblastí. Fotografoval genocidu v Zairu (dnes Demokratická republika Kongo) i ve Rwandě, příslušníky drogových kartelů v Jižní Americe, pracoval v Bosně i v Afghánistánu a v roce 2003 v Iráku. Zaznamenal zde pád Saddáma Husajna i počátek americké invaze. Se světoznámým fotografem Jamesem Nachtweyem založil fotografickou agenturu VII.

Fotograf se netají tím, že mu práce zkomplikovala vztah k jeho třem synům. Doma netrávil mnoho času. Výprava na galapážské souostroví s prostředním synem měla aspoň částečně vynahradit, co zameškal v jeho raném dětství.

Islas Galápagos - Galapágy
Islas Galápagos - Galapágy

„Fotografování zdejší přírody je velice jednoduché. Ptáci neodletí, ještěrky neutečou, želvy neodlezou a plazi se neodplazí. Zvířatům tu lidé nevadí, jsou velmi přátelská. Mého syna si jednou při šnorchlování připlaval prohlédnout čtyřmetrový žralok. Naštěstí byl už asi po svačině… Já jsem vše pozoroval z pevniny, a když se vedle mého syna objevila na hladině typická trojúhelníková ploutev, podíval jsem se tázavě na našeho průvodce. Bledý výraz v jeho obličeji vysvětlil vše. Po pár, pro mě nekonečných minutách žralok zase odplul a já kluka vytáhl z vody. Naštěstí žraloka vůbec ve vodě neviděl a tak nezpanikařil, což by bylo, jak jsme se později dozvěděli, fatální. Žraloci totiž citlivě reagují na strach oběti. Urazili jsme desítky kilometrů po zemi i po vodě, seznámili se s nejstarší želvou na zeměkouli, nafotografovali tisíce snímků a po dvou týdnech nabitých dobrodružstvím jsme jeli domů. Kluk dostal ten rok jedničku z biologie a já se zase cítil jako táta.“

Islas Galápagos - Galapágy
Islas Galápagos - Galapágy

Kde se zrodila evoluce

Sopečné souostroví ležící asi tisíc kilometrů od pobřeží Ekvádoru v Tichém oceánu po obou stranách rovníku je proslulé specifickou faunou. Najdeme tu třeba prehistoricky vyhlížející ještěry a obří želvy, ale také jediného zástupce tučňáků na severní polokouli – tučňáka galapážského.

V roce 1835 zde přírodovědec Charles Darwin několik týdnů pozoroval živočichy a tato bádání později vyústila v jeho proslulou publikaci O původu druhů a teorii o evoluci a přírodním výběru.

Všech devatenáct ostrovů je od roku 1934 prohlášeno za národní park a velmi řídce osídleno.

Islas Galápagos - Galapágy
Islas Galápagos - Galapágy
Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Fotoreportáže

Komentáře

Přečtěte si další podobné články