Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Ukradený ledovec

14.jpg
Autor článku: T. Beránek a redakce, Pátek, 14. prosince 2012
Autor fotografií: Profimedia.cz
Chilská policie pátrá po zlodějích pěti tun ledu pocházejícího z ledovce Jorge Montt v Patagonii na jihu země.

Ledovec Jorge Montt je jedním ze 49 ledovců tvořících oblast Campo de Hielo Sur v Patagonských Andách na hranici Chile a Argentiny. Leží v regionu Aisén v Chile asi 1800 kilometrů jižně od chilské metropole. Zaujímá severní část Jihopatagonského ledovcového pole a je součástí národního parku Bernardo O’Higgins. Celková plocha ledovce měří kolem 510 km2. Podle nedávné studie chilských vědců se jedná o ledovec, u něhož je odtávání zvlášť pozoruhodné.

Glaciolog Andrés Rivera ze Střediska vědeckých studií v chilském Valdiviu uvedl, že ledovec Jorge Montt odtává rychleji než kterýkoli jiný v Chile, přičemž jeho splaz ustoupil o kilometr v období mezi únorem 2010 a lednem 2012. Podle jeho mínění sehrává roli při zmenšování ledovce globální oteplování, ale mimořádně rychle taje také proto, že částečně leží ve vodách hlubokého fjordu.

Rivera studoval desítky ledovců. Spolu s kolegy prý netušili, jak rychle ukradený ledovec ubývá, dokud k němu neumístili dvě kamery napájené ze slunečních panelů a nenaprogramovali je, aby pořídily čtyři záběry denně. Poté vědci představili video složené z celkem 1445 časosběrných fotografií, na nichž je ustupování ledovce jasně patrné. Jedná se o jeden z mnoha podobných projektů běžících po celém světě, které dokumentují úbytek ledovců.

„Bylo víceméně jasné, že tenhle ledovec patří k těm, které ubývají nejrychleji. Ale nečekali jsme, že za rok práce s těmito kamerami ustoupí o další kilometr. To pro nás bylo překvapení,“ řekl Rivera. „Patagonie zažila klimatické změny v mnohem mírnější míře, než jaké jsou pozorovány ve zbytku světa. Přesto téměř všechny ledovce v této oblasti ztratily část rozlohy a Jorge Montt je z těch, které ustoupily nejvíce.“ Vědci s odvoláním na mapu datovanou kolem roku 1898 odhadují, že tento ledovec za poslední více než století ustoupil zhruba o 19,5 kilometru.

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Zkrátka

Komentáře

Přečtěte si další podobné články