Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

To nejlepší z Alp

106-000.jpg
Dušan Stuchlík, Úterý, 31. října 2006
10 tipů, kam se v zimě vydat na lyže, snowboard nebo třeba sáňky

Celý region Pyhrn-Priel v sobě zahrnuje dvě střediska, Hinterstoder a Spital am Pyhrn. První z nich, Spital am Pyhrn, je na osm set let stará vesnice se zajímavým kostelem Dom am Pyhrn a starobylým, i když malým historickým jádrem. Pokud se náhodou nevyvede počasí nebo si budete chtít od lyží oddechnout, můžete navštívit tamní muzeum Alpineum, kde se dozvíte mnohé o fauně i flóře národního parku Kalkalpen i o životě a historii tamních horalů. K dispozici je tu také sáňkařská dráha nebo bazén se saunou ve Spital am Pyhrn.

Lyžování

Sjezdový areál, který patří k vesnici Spital am Pyhrn, se jmenuje Wurzeralm. Je to nevelké středisko orientované na jih s výškou 600–1870 m. Při sjezdu si lze vychutnat celý kilometr nerušené jízdy. Rodiny s dětmi tu ocení areál s pohyblivým kobercem a spoustou pomůcek pro nejmenší lyžaře. Nahoře na mezistanici jsou pro ty, kteří nedají dopustit na bílou stopu, připraveny dobře udržované běžecké stopy.

Sportovnější Hinterstoder je orientován na sever a najdete tu boulovou sjezdovku, více červených tratí a spoustu možností pro jízdu ve volném terénu a v lese. I tady si mohou dobře zalyžovat děti – je tu pro ně připravena sjezdovka s vynikajícím dojezdem.

Praktické info: V obou areálech je k dispozici 34 km sjezdovek, 9 km modrých, 21 km červených a 4 km černých Vleky a lanovky: 14 vleků, 4 sedačky, 1 kabinka a 1 pozemní lanovka, a v mezistanicích a v údolí je celkem 100 km upravených běžeckých tratí

www.pyhrn-priel.net

Svatý Mořic je legendou mezi lyžařskými středisky

2. Svatý Mořic (Švýcarsko)

Svatý Mořic (Sankt Moritz) je legendou mezi lyžařskými středisky. Proč vlastně? Je to místo s ideálním klimatem s téměř třemi stovkami slunných dní v roce, přispívají k tomu i nádherné přírodní scenerie, které Svatého Mořice obklopují i nadmořská výška střediska 1800 m.

Svatého Mořice navštěvuje hlavně bohatší klientela a tomu také odpovídají ceny. Služby v hotelech, restaurace a ostatní místa, kde lze trávit noční život, jsou opravdu na vysoké úrovni. Nemusíte tu jen lyžovat, konají se zde čas od času třeba koňské dostihy nebo závody chrtů. Přibalte tedy i klobouk! Dále skýtá středisko také výbornou péči o tělo, jsou tu známé železité prameny a alpská rašelina. Pro veřejnost je wellness třeba v komplexu Kempinski Grand Hotel des Baines. Známé je rovněž fitcentrum Crystal Gym. Vyřádit se můžete na sáňkařské či bobové dráze, můžete si zahrát curling. Kdo rád ve volných chvílích nakupuje, je na správném místě – v ulici Via Serlas má obchody spousta světových módních značek.

Lyžování

Lyžování se ve Svatém Mořici odehrává na svazích okolních třítisícovek, v areálech Lagalb, Corvatsch a Corviglia. Ledovcový areál Corvatsch má spoustu možností pro sportovně orientované lyžaře, zatímco mírnější slunečné sjezdovky najdete v areálu Corviglia. Výborný sjezd je na 10 km dlouhé sjezdovce na ledovci Morteratsch v Diavolezze.

Praktické info: 350 km sjezdovek, 70 km modrých, 245 km červených a 35 km černých Vleky a lanovky: 27 vleků, 18 sedačkových lanovek, 1 kabinková lanovka, 7 velkých kabinových lanovek, 3 pozemní lanovky. V údolí je také k dispozici na 180 km běžeckých tratí.

www.stmoritz.ch

3. St. Anton am Arlberg (Rakousko)

Jde o hodně sportovní středisko pro vyznavače jízdy v hlubokém sněhu. Nachází se tu spousta značených, ale neupravovaných tras pro jízdu mimo sjezdovku. Kvůli rušnému nočnímu životu sem každý rok zavítá spousta mladých lidí. Pokud nebude zrovna azuro, můžete si zaplavat ve vyhřívaném venkovním bazénu, odkud můžete obdivovat horské scenerie. Samozřejmostí jsou i fitcentra, pára a sauna. Za poznáním můžete do lyžařského a vlastivědného muzea. Pokud si budete chtít odpočinout od lyžování, je k dispozici sáňkařská dráha a samozřejmě běžkařské trasy.

Lyžování

V celém středisku je 131 km sjezdovek a skýtá vyžití pro všechny kategorie lyžařů. Dvaatřicet procent sjezdovek je označeno jako lehké a 40 % jako středně těžké. Výborné je středisko Lech/Zcurs, kde je hora Galzig (2085 m) se spoustou volných terénů. Zajímavý je i Vallugagrat se svahy s boulemi a hlubokým sněhem. Vyznavači jízdy volným terénem si nenechají ujít sjezd z vrcholu Valluga (2809 m), což se ovšem dá uskutečnit pouze s průvodcem (horský vůdce nebo učitel lyžování s kvalifikací skifcuhrer).

Praktické info: 131 km sjezdovek, 43 km modrých, 50 km červených, 38 km černých Vleky a lanovky: 17 vleků, 17 sedačkových lanovek, 3 kabinkové lanovky, 2 velké kabiny Skialpové trasy pro začátečníky i pokročilé

www.stantonamarlberg.com

Kaprun

4. Zell am See a Kaprun (Rakousko)

Areál skýtá 130 km sjezdovek a v oblasti zvané Europa Sportregion je spousta možností, jak trávit volný čas, speciálně pokud přijedete s dětmi. Na jezeře v Zell am See se dá běžkovat, bruslit, chodit na sněžnicích i zahrát si lední hokej. Celoročně v provozu je Kitzsteinhorn s lyžováním na ledovci,oblast Smittenhohe skýtá nepřeberné množství terénů a mírné svahy Maiskogelu jsou ideální pro začátečníky. V Kaprunu je vlastivědné muzeum. Obě střediska nabízejí bazén a saunu či večerní sáňkování.

Lyžování

Nejvýše položený Kitzsteinhorn, který má vrchol ve výšce 3203 m, což skýtá excelentní sněhové podmínky, nabízí také U-rampu a funpark. V mezistanici ve výšce 2450 m je restaurace i lyžařský servis a jezdí se až k dolní stanici lanovek ve výšce 1978 m. Za větrného počasí se tu však není kde ukrýt, středisko je hodně otevřené. Naproti tomu Smittenhohe je těsně pod 2000 m, ale protože je vybaveno sněhovými děly, není zde problém se sněhem ani v pozdějším období, přestože sjezdovky jsou orientovány na východ. Maiskogel, který je vysoký 1675 m a má 15 km pozvolných sjezdovek, nabízí klidné lyžování pro začátečníky a pro děti.

Praktické info: 130 km sjezdovek, 56 km modrých, 49 km červených, 25 km modrých Vleky a lanovky: 26 vleků, 16 sedačkových lanovek, 7 kabinkových lanovek a 1 pozemní lanovka

www.europasportregion.info

Chamonix nabízí skvělé podmínky skialpinistům

5. Chamonix (Francie)

Středisko s fantastickými sceneriemi s dominantou Mont Blancem patří k tomu nejlepšímu v Alpách. Kráčela tudy historie alpinismu, město je spojeno se slavnými výstupy a historií vůdcovského povolání. Na rozdíl od mnoha jiných středisek není vybaveno pouze pro zimní sporty, ale pamatují i na letní sezonu. V Chamonix žije 10 000 lidí a v sezoně tento počet vzroste až desetinásobně. V zimě sem jezdí na celou sezonu mnoho lidí ze Skandinávie, Američanů, Angličanů, a tak přestože jste na francouzském území, ve spoustě restaurací se mluví pouze anglicky, k nelibosti místních obyvatel. V Chamonix také sídlí ENSA (institut, kde se vyučuje vše spojené s horami, vzdělávají se zde horští vůdci, učitelé lyžování). Za dobrého počasí se lze také proletět nad krajem a prohlédnout si krajinu netradičně shora.

Lyžování

Nejznámější je sjezd z Aiguille du Midi (3842 m) až dolů do Chamonix dlouhý 20 km. Doporučuje se vzít si horského vůdce, za hezkého počasí to není orientačně těžké, ale za špatné viditelnosti to může být problém. Ve středisku v Argentiére jsou nádherné sjezdy z Grands Montets ať už na Argentiérský ledovec a zpět do Argentiére nebo na druhou stranu k ledovci Mer de Glace. Rovněž můžete lyžovat na jižních svazích ve střediscích Brévent a La Flegére. V Chamonix nejsou jen neupravované svahy, ale i výtečně udržované sjezdovky, vhodné i pro děti. V kanceláři tamních horských vůdců si můžete půjčit jakéhokoli tištěného průvodce nebo najmout horského vůdce. Skvělé podmínky pro skialpinismus, ledové lezení a samozřejmě jízdu na lyžích volným terénem.

Praktické info: 102 km sjezdovek, 25 km modrých, 44 km červených, 33 km černých Vleky a lanovky: 8 vleků,15 se­dačkových lanovek, 4 kabinkové lanovky, 5 velkých kabinových lanovek

www.chamonix.com

Val d´lsére leží v nadmořské výšce 1850 m

6. Val d'Isére a Tignes (Francie)

Tato dvě střediska spolu stále trochu válčí o zákazníky. Dohromady nabízejí více než 50 000 ubytovacích míst. Val d' Isére leží v nadmořské výšce 1850 m, je to staré městečko s kostelíkem, kamennými domy a novou výstavbou Val Village, které zapadne do původní díky použitým materiálům, jako je kámen a dřevo. Tady najdete obchody a ubytování. Tignes leží trochu výše, v nadmořské výšce 2100 m. Středisko vzniklo v 50. letech, sice není tak hezké jako Val d' Isére, ale velký důraz zde kladou na to, aby bylo možné na lyžích přijet co nejblíže k ubytovacím komplexům. Ceny jsou také příznivější než ve Val d' Isére. Obě střediska tvoří dohromady areál nazývaný Espace Killy. Dá se tu vyzkoušet jízda se psím spřežením, lezení v ledu, skialpinismus, paragliding, vyjížďky na skútru a také potápění v ledové vodě.

Lyžování

Lyžuje se mezi vrcholy La Grande Motte, Bellevarde, Signal de l'Iseran a Solaise. Své si tady najde každý -úplný začátečník i vynikající lyžař. Samozřejmě nechybí ani snowpark s U-rampou a boardercross. Ve Val d'Isére najdete dětský areál Le Village des Enfants, kde je připraveno pro děti spousta zábavy a nechybí ani profesionální personál, který děti zasvětí do tajů lyžování. Převážná většina sjezdovek ve středisku je lehkých až středně těžkých.

Praktické info: Espace Killy: 300 km sjezdovek, 197 km modrých, 75 km červených, 28 km modrých Vleky a lanovky: 40 vleků, 46 sedačkových lanovek, 4 kabinkové lanovky, 3 velké kabinové lanovky a 2 pozemní lanovky

www.valdisere.com

Zermatt

7. Zermatt (Švýcarsko)

Matterhorn vysoký 4478 m vytváří s ostatními čtyřtisícovkami neopakovatelné panorama tohoto střediska. S areálem pod Malým Matterhornem, který je nejvýše položeným letním lyžařským střediskem v Evropě, je Zermatt jedním z členů společenství „The Best of the Alps“. Důvodem pro to nejsou jen výborné lyžařské podmínky, ale i úroveň služeb ve středisku. Právě tady byla založena mezinárodní organizace horských vůdců UIAGM. Kromě heliskiingu můžete vyzkoušet i paragliding či vyhlídkový let helikoptérou. Většina hotelů zpřístupňuje svá relaxační zařízení i nehotelovým hostům.

Lyžování

Areál je napojen na italské středisko Breuil-Cervinia, které disponuje několika nenáročnými sjezdovkami v okolí ledovce Theodul. Do Zermattu ale jezdí hlavně sportovněji orientovaní lyžaři, kteří si dostatečně vychutnají neupravované svahy i černé sjezdovky. Kdo má rád prašan, určitě navštíví severní svahy Stockhornu a Hohtlalli nebo západní svahy Rothornu. Těžký terén najdete také u jezera Schwarzsee. Za zajímavost stojí nabídka heliskiingu na Monte Rose nebo Alphubelu.

Praktické info: 228 km sjezdovek Zermatt ski Paradise, 69 km modrých, 188 km červených, 31 km černých Vleky a lanovky: 25 vleků, 20 sedačkových lanovek, 8 kabinových lanovek, 11 velkých kabinových lanovek, 1 pozemní lanovka V areálu se lyžuje v nadmořské výšce 1620 až 3820 m

www.zermatt.ch

8. Madonna di Campiglio (Itálie)

Jestli se dá říci o nějakém italském lyžařském středisku, že je luxusní, pak je to právě Madonna di Campiglio. V bílém ráji na úpatí Brenty každoročně piloti formule 1 v lednu uvádějí na tamním zamrzlém jezeře závody motokár. Těžko v některém jiném středisku najdete tolik lidí na procházce v luxusním kožichu. Noční zábavy si užijete v podnicích, jako je třeba Des Ales a La Zangola. Kdo chce po lyžování trochu relaxovat, může navštívit bazén v Spiazzo Rendena mimo Madonnu nebo termální lázně v obci Caderzone.

Lyžování

Na úpatí čtyř vrcholů Passo Grosté a Monte Spinale na východě a Pradalagem a Cingue Laghi na západě je připraveno 60 km sjezdovek, které jsou navzájem propojeny tak, že nikdy nemusíte sundávat lyže. Kdo chce jet přímo z Monte Spinale do Cinque Laghi, musí projet Madonnou. Náročným terénem je sjezdovka „3Tre“, jedna z tratí světového poháru. Kdo si chce zalyžovat ještě večer, může se vydat na osvětlenou sjezdovku Canalone Miramonti.

Praktické info: 60 km sjezdovek, 33 km modrých, 20 km červených, 7 km černých Vleky a lanovky: 5 vleků, 11 sedačkových lanovek, 4 kabinkové lanovky, 1 velká kabinová lanovka Lyžuje se v nadmořské výšce 1550 až 2550 m. Je zde 21 km upravených běžeckých tratí

www.campiglio.to

Okolí italského střediska Alta Badia

9. Alta Badia (Itálie)

Typickou obcí Alta Badia je městečko Corvara s vyhlášeným hotelem La Perla a se spoustou památkově chráněných staveb. Pro labužníky je lákadlem také gurmánský restaurant Stua de Michil. Ve středisku je krytý zimní stadion, dá se provozovat snowbike, jezdit na koni, na saních tažených koňmi. Ideální kraj pro zimní procházky, na 80 km udržovaných cest, z nichž můžete obdivovat architekturu tohoto kraje. Proslulé jsou tamní senné koupele.

Lyžování

V Corvaře vše zastiňuje okruh Sella Ronda. U centra mohou lyžaři nastoupit na okruh proti nebo po směru hodinových ručiček. Dá se objet za 4 až 6 hodin. Celkem ujedete 28 km po sjezdovkách a překonáte 4500 výškových metrů. Kdo nepatří k vytrvalcům, kteří rádi požírají kilometry, ale chce obdivovat panoramata Dolomit, vyjede lanovkou na Col Alto, kde jsou lehké svahy. Kdo si chce pořádně zalyžovat, dá si černou sjezdovku Gran Risa, kde se jezdí světový pohár. Pro děti jsou vynikající možnosti na slunných svazích mezi Col Alto, Piz Lalla, Piz Sorega a Punta Trieste.

Praktické info: 130 km sjezdovek, 70 km modrých, 53 km červených, 7 km černých Lyžuje se v nadmořské výšce 1350 až 2778 m Vleky a lanovky: 13 vleků, 30 sedačkových lanovek, 7 kabinkových lanovek, 1 velká kabinová lanovka, 1 pozemní lanovka Celkem 30 km upravených běžeckých tratí

www.altabadia.org

10. Saas-Fee (Švýcarsko)

Do lyžařského areálu až do výšky 3500 m vás dopraví lanovka, kterou vstoupíte do lyžařského ráje. Díky ledovci se lyžuje i v létě. Na stanici lanovky Mittelalallin si můžete prohlédnout ledovou jeskyni, poobědvat v otáčivé restauraci, přes jejíž okna můžete pozorovat okolní panorama čtyřtisícovek. Kromě lyžování jsou tu vybaveni na jízdu se psím spřežením, lezení na ledové stěně, curling, vycházky na sněžnicích a sáňkování. Tradičně se zde pořádá světový pohár v lezení na umělé ledové stěně. A samozřejmě skialpinismus, pro tento sport je tu příležitostí ažaž.

Lyžování

Ke sjezdovkám na Felskinnu, Lüangfluhu či Spielbodenu na ledovci Feegletscher vede spousta lanovek. Sjezdovky jsou určeny převážně rodinám s dětmi. Začátečníci mohou zkoušet první oblouky na malých vlecích na okraji areálu, zatímco dobří lyžaři si zalyžují na sjezdovkách s takovými názvy jako Dělová roura či Bílá perla. Na milovníky boulí čeká svah ve Felsentalu. Letos by se mělo otevírat další centrum v okolí Britaniahütte.

Praktické info: 100 km sjezdovek, 25 km modrých, 50 km červených, 25 km černých Vleky a lanovky: 13 vleků, 1 sedačková lanovka, 3 kabinkové lanovky, 4 velké kabinové lanovky, 1 pozemní lanovka. Středisko nabízí 34 km běžeckých tratí.

www.saas-fee.ch

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Reportáže

Komentáře

Přečtěte si další podobné články