Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Švýcarská královna krásy

108protez.jpg
Autor článku: Pavla Apostolaki, Středa, 12. Srpen 2015
Autor fotografií: Profimedia.cz
Zdobí regionální kostýmy, létá na křídlech letecké společnosti Edelweiss Air a nejvyšší šarže švýcarské armády ji nosí namísto standardních hvězdiček. Slávu by protěži alpské mohla závidět nejedna celebrita.

Přesto to nemá na suchých, vápnitých, horských loukách vůbec jednoduché. Ve výšce 1700–3400 metrů nad mořem ji přes den spaluje slunce, čechrá vítr a v noci trápí mráz (i během léta). Proto v sobě vytvořila zvláštní biochemické látky, které jí pomáhají přežít. Ty uchvátily švýcarské vědce.

Při bližším bádání objevili v rostlině s plstnatým květenstvím na čtyřicet různých molekul, přičemž polovina z nich je stále naprosto neznámých. Nyní odborníci zkoumají, jak by se vytrvalá bylina s vůní vanilky a másla dala využít v prevenci proti rakovině.

Unikát pod ochranou

Symbol alpinismu byl často trhán turisty jako suvenýr z horských túr a hrozilo, že protěž navždy zmizí ze zemského povrchu. Když nepomohla upozornění, došla zákonodárcům trpělivost a prohlásili ji za přísně chráněnou rostlinu. Zároveň však ve spolupráci s botanickými zahradami v Ženevě a v Curychu začali propagovat její rozšíření na soukromých pastvinách. Nápad se uchytil a dnes mnoho obyvatel země helvétského kříže pěstuje protěž pro medicínské účely (výroba přírodní kosmetiky, extraktů, čaje, likéru). Zejména louky nad Svatým Mořicem a Savogninem září „bílými hvězdami“.

„Pěstování protěže vyžaduje velkou trpělivost a dlouhodobou perspektivu. Při první sklizni jsme získali na našich plantážích jen čtyřicet kilogramů. Dnes, po pěti letech, už nasbíráme za rok kolem sto padesáti,“ vzpomíná na farmářské začátky Anna-Marie.

Švýcarská záruka

Bílé hlavy protěže popraví ostrý nůž sběračů v červenci. Květy se nechají několik dnů proschnout a poté putují do sudů s glycerolem a vodou. Po několika týdnech zcela přírodní tinkturu bez rozpouštědel a konzervačních látek „mistři bylinkové alchymie“ homeopaticky naředí. Extrakt poté vykupují kosmetické firmy, aby obohatil jejich krémy či séra na pleť. A na kvalitu se opravdu mohou spolehnout. Celý výrobní řetězec od sběru až po konečný výrobek je zcela transparentní. Každá sklizeň totiž nese jméno jednotlivého švýcarského pěstitele, který se zaručuje za prvotřídní jakost.


EXTRAKTY Z PROTĚŽE

  • Fungují jako silný antioxidant (obsahují vitaminy A a E) bránící kůži před volnými radikály.
  • Posilují pojivové tkáně a zpomalují stárnutí pokožky.
  • Chrání pleť před UV zářením, mrazem i větrem (přidávají se do přípravků na opalování).
  • Mají antibakteriální, antiseptické a protiplísňové účinky.
Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Zkrátka

Komentáře

Přečtěte si další podobné články