Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Sloní dieta

10b.jpg
Autor článku: Zuzana Šprinclová, Středa, 21. listopadu 2012
Autor fotografií: Profimedia.cz
Úředníci v Indii mají před sebou nelehký úkol. Jak informuje BBC, chtějí docílit zhubnutí obézních slonů. V zemi jsou na mnoha místech zvířata držena v chrámech z náboženských důvodů a jsou součástí ceremonií a festivalů.

O sloní dietu se konkrétně pokusí v jihoindickém státě Tamilnádu. Jak se svěřil BBC představitel místního chrámu ve městě Madurai, žije u nich patnáctiletá slonice s 500kilogramovou nadváhou, další slonice ze sousední svatyně má prý dokonce o 700 kilo více, než by ve svém věku 48 let měla mít.

Příčinou nadváhy u většiny chrámových slonů není podle veterinářů jen přejídání a nevhodná a málo pestrá strava, ale i nedostatek pohybu zvířat žijících v zajetí. Sloni ve volné přírodě konzumují na dvě stě různých položek a nikdy se nedostanou k potravinám, jako je rýže, sůl nebo palmový cukr. Za potravou denně urazí zhruba 20 kilometrů.

Zaměstnanci chrámů se ale brání, že se slony chodí denně až na pětikilometrové procházky. Podle ochránců přírody žije většina slonů v chrámech v nevyhovujících, až otřesných podmínkách.

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Zkrátka

Komentáře

Přečtěte si další podobné články