Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Skleněná krása

sklenenakrasa.jpg
Redakce a I. Růžička, Čtvrtek, 22. prosince 2011
Ústředním tématem výstavy Dětského muzea Moravského zemského muzea v Brně jsou tradice a současnost českých ručně vyráběných skleněných vánočních ozdob, které se za více než jeden a půl století proslavily po celém světě.

Expozici předcházela spolupráce muzea s Muzeem skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou. Pro brněnskou výstavu byla zapůjčena kolekce z produkce Jablonexu, soukromá sbírka historických balotinových ozdob, speciální vitríny na prezentaci ozdob a dojednána zápůjčka firem Rautis a Ornex. Ve výstavě jsou zastoupeni i čeští a moravští výrobci. Moravské zemské muzeum tak nabízí půvabnou kolekci českých a moravských historických ozdob, z nichž nejstarší pocházejí z období kolem roku 1910. Jsou zde zastoupeny skleněné ozdoby foukané z volné ruky i do forem, perličkové i balotinové ozdoby, stejně jako oplétané drátkem nebo papírové s dekorem. Nechybějí ani tvary muchomůrky, které jsou ryze českým prototypem. Druhou částí výstavy jsou obsáhlé soubory ozdob našich předních soudobých výrobců, čerpající z tradičních motivů i novodobých technologických a výtvarných trendů. Malý soubor tvoří ozdoby a dekorace českých výrobců a výtvarníků s jarní a velikonoční tematikou.

V celé výstavě je představeno téměř tři tisíce ozdob a dekorací ze skla a okrajově i dalších, zejména přírodních materiálů. Výstava potrvá do 26. února.

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Zkrátka

Komentáře

Přečtěte si další podobné články