Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Síla vuvuzely

Milan Vodička, Středa, 14. červnaec 2010
U plynulý měsíc nestrašila svět žádná islandská sopka ani Usámova videokazeta, nebo dokonce prasečí chřipka, ale vuvuzela. Není to nový druh tasemnice ani teroristická buňka, ale plastová trubka za zhruba dvě eura. To, že ji srdečně nenáviděl celý západní svět, ukazuje, jakou moc má fotbal.

Vuvuzela je ta trubka, kterou pomlouvali, že pokazila celé fotbalové mistrovství světa. Překvapilo mě, že existenci tohoto nepřítele lidstva číslo jedna věděli ti, kteří fotbalem pohrdají stejně, jako fotbalista pohrdá tím, kdo si místo s míčem hraje s panenkami. Ale rychle mi secvaklo, jakmile jsem viděl pár čísel. Třeba 109 milionů. Tolik diváků sledovalo zápas Toga s Jižní Koreou na šampionátu před čtyřmi lety.

Nudný mač, nezajímavé týmy, první kolo. Co číslo 109 milionů znamená? Bylo to mnohem víc diváků než při kterémkoli jiném sportovním přenosu kromě zahájení olympiády. A nesportovní pořady si o takové sledovanosti mohou nechat jen zdát. Ale to pořád není všechno. Finále letošního šampionátu měla sledovat více než desetina lidstva. Něco takového se stalo možná 11. září 2001, když se řítily newyorské mrakodrapy, nikdy více.

Kdyby byl svět placatý, bylo by možná sportem číslo jedna frisbee. Ale je kulatý jako míč, a tak se největším sekulárním náboženstvím dneška stala kopaná. Svět se globalizoval – a taky fotbalizoval. Fotbalové hvězdy jsou slavnější než hollywoodské stars a mají větší neformální moc než politici. Fotbal má obrovskou sílu. Na trávníku se dohrávají války (některé tam začínají). Ale fotbal je taky mocný kouzelník. Zprostředkovaně léčí křivdy a mindráky národů. Kopaná rovněž může být mírotvorcem, ostatně roku 2001 byla navržena na Nobelovu cenu míru. Fotbal je totiž velký politický nástroj, protože léčí nenávist (ve Rwandě jím sbližují oběti s pachateli masakrů), zprostředkovává usmíření (třeba v Hondurasu), uvolňuje napětí a koná dobro (třeba tím, že v Africe a Asii pomáhá dětem ze slumů udělat kličku drogám a zločinu).

Taky integruje a dává šanci pro budoucnost. Je to tím, že fotbal je demokratický, nepotřebuje drahou výbavu ani silnou pěst. Zdánlivě každý má možnost se pokusit vyletět nahoru. Spousta hvězd dneška a včerejška (třeba Zinedine Zidane) vyrůstala ve slumech nebo v chudých poměrech. A jejich příklad nejenže inspiruje, ale také mění společnost. Včera se na černé hráče v Evropě bučelo, dnešní děti je vidí jako přirozenou součást hvězdných týmů, a tudíž i života okolo. Uvidíme, jak změní společnost zítřka. Zkrátka fotbal má obrovskou moc. Takovou, že i z plastové trubky během pár dnů udělá prokletí, kterému spílá celý svět.

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Zkrátka

Komentáře

Přečtěte si další podobné články