Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Rok v lidových obyčejích a slavnostech

102-rok-v-lidovych-obycejich.jpg
(red), Pondělí, 19. dubna 2010
Výstava Moravského zemského muzea v Brně představuje lidové obyčeje, které provázejí výroční nebo rodinné oslavy. Sklonek léta a podzim připomenou obyčeje spjaté se sklizní úrody a se slavností posvícení (dožínkové věnce, vinařské víchy).

Výstava Moravského zemského muzea v Brně představuje lidové obyčeje, které provázejí výroční nebo rodinné oslavy. Sklonek léta a podzim připomenou obyčeje spjaté se sklizní úrody a se slavností posvícení (dožínkové věnce, vinařské víchy).

Čas zimního slunovratu připomenou adventní a vánoční obyčeje. Předjaří s sebou nese živé a veselé tradice konce masopustu, vyjádřené v maskách a v předmětech spjatých se zábavami posledních masopustních dnů.

S Velikonocemi jsou spjaty obyčeje pálení jidášské figury, obchůzky se zvukovými nástroji (klapačkami, hrkači), mrskut s pletenci z vrbového proutí. Do jarního období patří stavění májí a filipojakubské ohně. Pro čas svatodušních svátků jsou charakteristické obyčeje pořádání obřadních jízd s králem a obchůzky královniček.

Význam a funkce předmětů, které jsou součástí obyčejů, dokládá množství fotografií z fototéky Etnografického ústavu. Zobrazují jak starší fázi obyčejové tradice, tak současnost.

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Zkrátka

Komentáře

Přečtěte si další podobné články