Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Procházka v korunách stromů

146-1.jpg
Autor článku: Zdeněk a Tomáš Přibylovi, Středa, 8. června 2011
Autor fotografií: Zdeněk a Tomáš Přibylovi
V Bavorském národním parku v Neuschönau, jen pár kilometrů od českých hranic, otevřeli unikátní stezku. Projdete se tu po dřevěném chodníku pětadvacet metrů nad zemí doslova skrze koruny jedlí, borovic, smrků a buků. Najdete tu i architektonický unikát - čtyřiačtyřicet metrů vysokou rozhlednu připomínající obrovské vajíčko posazené na zemi.

Nejdelší stezka světa v korunách stromů v Neuschönau měří 1300 metrů a vede ve výšce od osmi do pětadvaceti metrů smíšeným lesem. Pohyb po ní bez nejmenších problémů zvládnou i lidé na vozíčku nebo rodiče s kočárkem. Kromě nevšedních zážitků stezka nabízí i poučení. Na šesti stanovištích ukazuje rozmanitost smíšeného horského lesa nebo třeba proces rozpadu stromů a zdejší boj stromů o světlo. Stezka stojí na sedmadvaceti podpěrách z masivního klíženého dřeva. Zábradlí dosahuje k hrudníku dospělého muže a ocelové sítě po stranách poskytuje výhled do šera lesa. Komu by to přišlo málo dobrodružné, může využít adrenalinové prvky, kterých je tu sedm: například kymácející se lávka více než dvacet metrů nad zemí nebo visutá hrazda.

Stezka začíná věží s výtahem a maximální stoupání je šestiprocentní. Vstoupit na ni lze i u pokladny. Vede přes mýtinu s odumřelými stromy do nejvyšších pater korun a pak k věži. Ta obepíná 38 metrů vysoké letité jedle a buk. Při půlkilometrovém spirálovitém stoupání si zblízka prohlédnete mechy a lišejníky, hmyz, malé živočichy i ptactvo. S invalidním vozíkem nebo s kočárkem je možné vyjet až do výšky 40 metrů. Poslední čtyři metry vedou po schodišti. Z vrcholu věže uvidíte obydlenou část Bavorského lesa a za vrcholky Luzného (Lusen) a Roklanu (Rachel) naopak stokilometrový pás prakticky neobydleného Českého lesa a Šumavy.

Medvědí obora

Po sestupu z věže vás stezka dovede k Domu Hanse Eisenmanna s okolní geologickou expozicí v přírodě. V návštěvnickém centru Hanse Eisenmanna je několik dlouhodobých výstav o přírodě národního parku a také se tu střídají pravidelné krátkodobé výstavy se speciálním zaměřením. Každoročně se zde v létě koná první soutěžní část Mezinárodního festivalu o přírodě a zvířatech NaturVision. Druhou část pak hostí v září šumavský Vimperk.

Jen pár desítek metrů od věže, kterou stezka začíná, najdete i další, tentokrát pěší, zhruba sedmikilometrovou stezku, která vede do zdejší rozsáhlé obory. Uvnitř obory je dalších dvacet ohrazených obůrek pro všechny původní zvířecí druhy, včetně bizona, vlka, jelena, rysa, divoké kočky a vydry. Zvláště působivá je obrovská přírodní obora hnědých medvědů s kulisou rozeklaných skal.

Rady na cestu

Do Neuschönau se dostanete autem buď přes český hraniční přechod Strážný, odkud dojedete do Freyungu, kde odbočíte doprava na Hohenau a odtud do Neuschönau; nebo přes Železnou Rudu, za kterou se dáte v Zwieselu na Spiegelau a pak do Neuschönau. Stezka je otevřena celoročně, denně od 9.30. Poslední návštěvníci na ni mohou hodinu před zavírací dobou, která je od listopadu do března v 15.30, v dubnu, květnu a říjnu do 18.30 a v hlavní sezoně od června do září v 19.30. Na stezku je možné se vydat i za deště nebo v zimě, kdy se tu pravidelně odklízí sníh. Zavřená je jen při bouřkách, krupobití, vichřici nebo námraze.

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Reportáže

Komentáře

Přečtěte si další podobné články