Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Příběh Bibi Aishi

008_Image_0002.jpg
Autor článku: Lenka Klicperová, Středa, 14. září 2011
Autor fotografií: Profimedia
V září do Prahy zavítá světoznámá fotografická soutěž World Press Photo 2011. O čem jiném se dá psát, stal-li se časopis Lidé a Země mediálním partnerem pražské výstavy? A o čem jiném začít než o vítězném portrétu Afghánky Bibi Aishi?

Aishu zohavili její vlastní příbuzní, kteří ji léta předtím týrali. Aishina tvář se objevila v srpnovém vydání amerického časopisu Time s titulkem Co se stane, když opustíme Afghánistán? Aisha i její příběh se rázem staly symbolem, který se dá využít i zneužít. Stejně tak, jako se stalo s portrétem dívky Sharbat Gula, jenž se dostal v roce 1985 na titulní stránku National Geographic. I její zelené oči upozorňovaly na nekonečnou válku v Afghánistánu. Aishina zohavená tvář se dá dobře využít k ospravedlnění dalšího setrvávání amerických vojsk v Afghánistánu. Stejně tak se dá ale použít jako memento upozorňující na otřesný stav ženských práv (lze-li to právy vůbec nazvat). Musí to vidět každý, kdo do této země zavítá. Viděla jsem to i já, když jsem se dívala Afghánkám do očí nezastíněných mřížkou burky. Projevily nesmírnou statečnost, když přede mnou odhalily tvář. Kdyby se to dověděl Tálibán, hrozilo by jim totéž, co Aishe – zmrzačení nebo rovnou smrt. Afghánistán má ale statečné ženy.

Aisha dostala díky pozornosti médií druhou šanci, na niž by paradoxně nikdy nedosáhla, kdyby se k ní její příbuzní zachovali jen o stupínek méně hrozně. Dnes dvacetiletá dívka žije v New Yorku a postupně se připravuje na kompletní rekonstrukci obličeje. Zatím nosí protetický nos a americká organizace Grossman Burn Foundation by ji ráda časem nabídla trvalejší řešení. Aisha se také začíná vzdělávat – z Afghánistánu sem přišla naprosto negramotná, ostatně jako většina tamějších žen. Podle zpráv OSN téměř 90 % afghánských žen zažívá ve svých vlastních rodinách sexuální násilí a jiné formy zneužívání – od otrockých prací přes bití a týrání, psychické týrání samozřejmě nevyjímaje. Ať se už o západní přítomnosti v Afghánistánu říká cokoli, jedno je jisté: až budou Američané pryč, bude tu o dost méně sil, které by ženám, jako je Aisha, dokázaly pomoci.

Bibi Aisha v New Yorku s novou tváří

V Afghánistánu ale došlo díky světovým médiím a příběhu statečné Aishi přece jen k něčemu: policie tu zatkla jejího tchána Haji Sulejmána. Držel Aishe u hlavy pistoli, zatímco jeho syn jí řezal nos. „Je to proti afghánskému právu i proti právu šaría, proti všem principům humanity, proto ho chceme postavit před soud,“ nechal se slyšet policejní prezident provincie Uruzgán. Jen aby sám za chvíli neskončil s tálibánským revolverem u hlavy…

Sdílej článek dalším cestovatelům

Komentáře

Přečtěte si další podobné články