Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Ostrov endemických čarodějů

008-001.jpg
Lenka Klicperová, Pátek, 2. května 2008
Jenom si to schválně zkuste vyslovit: Amfatolampa. Nebo Antanamalaza či třeba Ambohimanambola. Vypadá to, že Madagaskar je endemitem nejen co se fauny a flóry týče. Takováhle jména zkrátka nenajdete nikde jinde.

K šamanům všeho druhu mám odjakživa vztah značně rezervovaný. Aby taky ne, jsem přece moderní racionální žena. Navíc mám o skutečných motivech všemožných čarodějníků své zcela jasné představy, opírající se o jistou životní zkušenost. Ale to ještě neznamená, že bych tím nějak odsuzovala jejich samotnou existenci a vliv na obyvatelstvo všeho druhu i vzdělání. Tak to v Africe chodí.

Navíc i takový africký šaman je v podstatě ohrožený druh, neustále atakovaný výdobytky moderní civilizace. Ale přes všechen racionální přístup jsem se přistihla při něčem, co nemá s rozumem pranic společného. Před pár lety se mi dostalo upozornění, že v afrických hotelích nemám odhazovat vyčesané vlasy do koše. Mohly by se prý stát kořistí nějakého čaroděje, který na jejich bývalou majitelku, tedy na mne, poštve temné síly.

Nesmysl, opáčila jsem tehdy furiantsky bezstarostně. Ale další chomáček už jsem do koše nevhodila. A věřte, dělám to takhle v Africe dodnes. Racionalita neracionalita.

Sdílej článek dalším cestovatelům

Komentáře

Přečtěte si další podobné články