Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Nejkrásnější ostrov

146-001.jpg
Lenka Klicperová, Pátek, 1. června 2007
Říká se o něm, že je to jeden z nejkrásnějších ostrovů Středomoří. Psal o něm už Homér v Odysseji, na cestě do Říma ho opěvoval i apoštol Pavel.

Mljet, nejzelenější ze všech chorvatských ostrovů, má snad vše, po čem člověk může toužit – překrásnou přírodu, bohatou historii, čerstvý slaný mořský vzduch, dostatek slunce, ale i stínu. Určitě pro všechno výše zmíněné si jej vybrali již staří Ilyrové, aby se tu usídlili. Kromě toho tu podle Homéra Odysseus potkal nymfu Kalypso a není divu, že se mu sedm let nechtělo z ostrova. Dosud panují spory o tom, zda apoštol Pavel ztroskotal u Melity – Mljetu nebo na Maltě, zeptejte se ale Chorvatů a dají vám jednoznačnou odpověď! Co činí Mljet tak výjimečným?

Dnešní název pochází ze starořeckého výrazu melite – med. Byl tu dostatek lesů, v nichž bzučela spousta včel, které produkovaly med, jediné známé sladidlo. A lesy tu zůstaly dodnes, nebyly vykáceny a spotřebovány na stavbu lodí. Ostrov je navíc dokonale izolován, dodnes je na něm jen pár vesnic, jeden větší hotel a jinak skoro nic. Ráj uprostřed Středomoří zaplaveného turisty.

Ve středu ostrova leží navíc dvě slaná jezera, navzájem propojená. Malo jezero a Veliko jezero – kdo by odolal průzračné modré hladině? Navíc máte jistotu, že se tu nepotkáte s žádným nebezpečným predátorem, tohle minimoře je rozhodně o mnoho bezpečnější. Na větším z jezer leží malý ostrůvek s klášterem benediktinů, který tu vznikl už ve 12. století. Před poslední válkou (zač. 90 let.) tu býval i hotel, teď je tu jen malá restaurace. Celý komplex spravuje jeden osamělý mnich… Když už jsme u té historie – jen o pár kilometrů dál, ve vesnici Polače, našli archeologové starořímské a raně křesťanské památky. Však také slovo polače neznamená v chorvatštině nic jiného než paláce. U většího z jezer leží i vesnička Babine Kuče (čili babčiny domky) a naproti pak, v Njivici, historicky první vila určená turistům. Před druhou světovou válkou tu stával hotel Jezero. Možná po rekonstrukci nastane opět jeho čas. Ve vesnici Govedari se zase dřív chovaly krávy pro potřeby benediktinských mnichů, sídlících na ostrově. U vísky Babino Polje můžete navštívit i legendární Odysseovu jeskyni, která sloužila dlouho jako přístav pro místní rybáře.

Těch několik vesniček, které na ostrově můžete najít dodnes, Pomena, Polače, Soline, Blato nebo třeba starý přístav Sobra, mají tak kolem stovky obyvatel, většinou starousedlíků. Mladí -jako snad na všech ostrovech světa – z ostrovů odcházejí do města, za lepší prací, za kariérou, za štěstím… Celkem je na ostrově tak 1000 stálých obyvatel. Co se zde ale zcela jistě kupodivu nevyskytuje, jsou hadi, ačkoli byl Mljet byl kdysi jedovatými hady přímo zamořen. To ostatně dokládá i příhoda, kterou zachycuje bible a která se tu přihodila sv. Pavlovi. Kousla ho tu totiž nebezpečná a jedovatá zmije, ovšem Pavel zázrakem přežil. Zhruba před sto lety ale námořníci na ostrov zavlekli zvířátko jménem promyka mungo (Herpestes vitticolis), které – jak ostatně vyplývá z jeho latinského pojmenování – se živí zásadně hady, nejlépe jedovatými. Promyka mungo se na ostrově tak rozšířila, že hadi neměli šanci a ostrov se stal zakrátko haduprostým.

Česká ostrovanka

Jako všude ve světě i tady natrefíte na Čechy, respektive na Češku. Inka Matana se provdala do Chorvatska před šesti lety a na Mljetu má s manželem hospodářství. Pochopitelně i s ubytováním pro turisty. Jaký je život na Mljetu? „Člověk je tu hodně izolovaný, ale já to tu mám ráda, miluji kopce a lesy, které mě obklopují. Než jsem se sem odstěhovala natrvalo, jednu sezonu jsem si zkusila tak nějak nanečisto, abych věděla, do čeho jdu,“ vzpomíná sportovně vyhlížející mladá žena. Na Mljetu se žije hlavně z turismu, problém je, že se všechno musí dovážet lodí – hlavně voda. „Pro všechno musíme na pevninu, třeba vzít psa k veterináři může být problém. Přes léto si najímáme kuchaře do naší restaurace, ale dostat sem někoho je také hrozně těžké a hlavně drahé. Tisíc eur je minimální plat, navíc jídlo a ubytování,“ vypočítává Inka Matana. Kromě toho, že poskytují ubytování, pěstují také hrách, zelí, olivy, mandle a především víno. Rukatac, místní tradiční víno, bývalo proslulé, dnes ho tu už ale prodává jen jeden vinař v Kozarici. Důvod je prostý -konkurence mezi vinaři je veliká a přímo naproti Mljetu leží Pelješac, mnohem lépe dostupný, s proslulými vinnými svahy.

Kulturní a společenský život na Mljetu taky zrovna nehýří pestrostí. Ačkoli i tady si místní založili folklorní soubor. Je tu škola, kam můžou děti chodit prvních osm let, pak musejí do Dubrovníku na internát. Domů jezdí trajektem jednou za týden. Na Mljetu funguje i lékárna a ambulance se dvěma lékaři. Ovšem v případě zásadních zdravotních komplikací není odlehlost ostrova zrovna žádoucí. „Rodit jsem jela raději domů, do Čech, tady by to bylo příliš riskantní,“ říká Inka Matana. Z medicínského hlediska je ostrov zajímavý – lidé tu trpí specifickými dědičnými záněty střev. Kde mají původ, ale zatím nikdo netuší.

Pro mladou Češku nebylo ničím snadným také soužití s Chorvaty. „Jsou strašně konzervativní. Kamarádek tu moc nemám, často se mi stalo, že jsem něco řekla a hned se to obrátilo proti mně. A když jsem poskytla ubytování Srbům – to mi nemohli odpustit,“ pokračuje Inka.

Vztahy chorvatsko-srbské mají ještě leckde k normalitě daleko -i 16 let po skončení bojů. Staré nenávisti a zášti stále doutnají a minulost není zapomenuta ani tady, daleko ve vodách Středozemního moře. Vždyť Dubrovník, před pár lety zničený srbským ostřelováním, je vlastně co by kamenem dohodil a zbytek lodí doplul…


Tipy na cestu

Jak na Mljet

Z Dubrovníku odjíždí směrem na Mljet jednou denně loď společnosti Jadrolinija, která cestou staví ještě na dalších ostrovech, jako je Lopud či Koločep. Příjemnou plavbu pak zakončíte v přístavu Sobra, malé vesničce na Mljetu. Ubytovat se můžete v hotelu Odisej ve vesnici Pomena nebo můžete využít nabídek ubytování v soukromí. Kromě procházek se dá na Mljetu trávit čas aktivním způsobem – oblíbené jsou projížďky na kajacích po jezerech, jachting, potápění nebo si lze půjčit horské kolo a projet se zalesněným územím Národního parku Mljet. Více info na: www.np-mljet.hr www.hotelodisej.co www.mljet.hr i Jako všude ve světě i tady, na odlehlém Mljetu, potkáte krajana.

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Reportáže

Komentáře

Přečtěte si další podobné články