Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Malé a krásné kazuri

90-1.jpg
Autor článku: Jan Veber, Pátek, 21. ledna 2011
Autor fotografií: Jan Veber
Nedaleko od proslulého domu a dnes i muzea Karen Blixenové, autorky ještě proslulejšího románu Vzpomínky na Afriku, stojí mezi vzrostlými stromy ukryta dílna, po celém světě známá výrobou keramických šperků té nejvyšší kvality - Kazuri.

Dílnu založila v roce 1975 Susan Woodová se dvěma ženami a postupně ji rozšiřovala. Lady Woodová byla neobyčejná žena, která se svým mužem přišla do východní Afriky v roce 1947. Podporovala místní zdravotní střediska a svému muži pomáhala zakládat východoafrickou leteckou záchranou službu (East African Flying Doctor Service). Kromě toho založila dílnu na keramiku, kde zaměstnala hlavně znevýhodněné ženy. Všechny zde vyráběné šperky i užitá keramika jsou od základu ruční práce. Pouze keramická hlína se dnes zpracovává strojově.

V zobrazených motivech se odráží obraz tradiční keňské kultury. V současnosti zaměstnává dílna Kazuri (ve svahilštině to znamená „malé a krásné“) přes tři sta především svobodných matek z nejchudších slumů v okolí Nairobi, jako je Kibera a další. Těžší práci zastává i několik mužů. Šikovné ruce tamních žen zde z připravených kousků hlíny v několika málo okamžicích vytvoří kuličky všech možných velikostí. Všímám si formy a náš průvodce se hned ujímá vysvětlování. „Někteří zákazníci si potrpí na přesnou velikost jednotlivých korálků,“ říká a ukazuje i přesný nákres toho, jak bude celý šperk ve své finální podobě vypadat.

Hliněné kuličky, navlečené na drátcích v dřevěných rámech připomínajících dětská počitadla, putují k dalším stolům, kde se máčejí do základní bílé hmoty, barví se, a odtud zase putují ke zdobení a vypálení v keramické peci. Člověku až oči přecházejí z toho množství barev a tvarů. Všude, kde se zastavíme, vidíme kromě korálků i „korálky“ očí žen, které zde pracují. „Vytváření nových pracovních míst je jednou z klíčových otázek keňské politiky, a proto tolik dbáme nejen na kvalitu našich výrobků, ale snažíme se naše zaměstnance motivovat i jinak.

Pro ně i jejich nejbližší rodinu zabezpečujeme zdravotní péči,“ vysvětluje průvodce korálkovou dílnou. Kromě zdravotní péče organizují v Kazuri semináře, díky nimž ženy získají znalosti o šíření a prevenci HIV/AIDS nebo malárii. Obchod se tak pojí s filantropickou myšlenkou. „Naše tradiční šperky i keramika odtud putují do mnoha zemí na celém světě, hlavními odběrateli jsou především Spojené státy a Nizozemsko. Jsme členy organizace Fair Trade,“ ukazuje na tabuli umístěné u vchodu do jedné z dílen. „ Do Česka sice zatím nevyvážíme, ale jinak se naše korálky dostanou do více než třiceti zemí světa. Možná to je pro české podnikatele příležitost,“ odpovídá s úsměvem průvodce. V Kazuri se ročně vyrobí na pět milionů korálků. Kromě korálků a šperků z nich se zde vyrábí také ručně šité kožené brašny nebo keramika.


Nakupovat a prodávat férově

Fair trade je organizované sociální hnutí a tržní přístup, který usiluje o pomoc producentům v zemích třetího světa a propagaci udržitelnosti. Prosazuje platbu „spravedlivých cen“ za produkty, stejně jako dodržování sociálních a environmentálních standardů při produkci široké škály komodit. Zaměřuje se zejména na export z rozvojových do rozvinutých zemí světa. Jeho cílem je zlepšení životních podmínek dosud vyloučených a znevýhodněných výrobců z rozvojových zemí v rámci konceptu udržitelného rozvoje.

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Reportáže

Komentáře

Přečtěte si další podobné články