Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Kony 2012

022-2.jpg
redakce, Úterý, 24. dubna 2012
V březnu spatřil světlo světa dokument o tragických osudech ugandských dětí, které se staly oběťmi únosů samozvané armády jednoho z nejhledanějších zločinců světa Josepha Konyho. Nejde ale o klasický dokumentární film - má být spíše výzvou veřejnosti s jasným posláním. Organizace Invisible Children, stojící za jeho vznikem, tak chce upozornit na zrůdnost využívání dětských vojáků. Třicetiminutové video představuje první krok nastupující kampaně, jejímž cílem je přispět k urychlení Konyho dopadení.

Rebelské vojsko zvané Armáda božího odporu (LRA), terorizuje obyvatele Ugandy od roku 1986, kdy se do čela země postavil prezident Museveni. Od té doby se Kony snaží pomocí násilí, páchaném především na civilním obyvatelstvu, svrhnout jeho režim. Vojáky se nejčastěji stávají děti unesené během zásahů ve vesnicích. Pokud přežijí neustávající fyzický a psychický teror, stanou se z nich za čas nové nástroje smrti (více Lidé a Země, článek Zabij, nebo budeš zabit, 11/2011). Ačkoli se pokus o útěk nelítostně trestá, podařilo se některým uprchnout a jejich svědectví se stala součástí výzvy Kony 2012.

Video se na internetu okamžitě stalo jedním z nejvyhledáva­nějších a vzbudilo zájem milionů lidí po celém světě o to, co se v Ugandě a přilehlém regionu (nyní Kony působí hlavně v DR Kongo) děje. Vzbudilo také řadu negativních ohlasů a organizace je terčem kritiky hlavně pro způsob medializace problému a způsob využívání peněz. Více na www.invisiblechildren.cz nebo na youtube.com

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Zkrátka

Komentáře

Přečtěte si další podobné články