Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Kit Deslauriers: Extrémní věda

60kit1.jpg
Autor článku: Dalibor Demel, Čtvrtek, 24. prosince 2015
Autor fotografií: archiv redakce
Když americký glaciolog Matt Nolan potřeboval umístit stanice GPS na těžko přístupné vrcholy aljašské Arktidy, musel najít člověka, který to umí na lyžích a nebojí se výšek.

Kit DesLauriers, jedna z nejlepších skialpinistek světa, a její tým to sice dokázaly, ale obsluha měřicích přístrojů se pro laiky ukázala příliš složitá. Matt se tedy vrátil do tepla, pořídil si pilotní průkaz a vyvinul technologii měření ledovců ze vzduchu. Aby svou metodu ověřil, musel ale stejně na zem vyslat horolezce s lyžemi a tentokrát už s jednoduššími přístroji na bázi GPS.

Potřeba nedotčené přírody

Jenže v místech, kde měření probíhala, nejsou zrovna rezervace se vstupenkami. „Nejsou tam silnice, cesty, není tam jediný most nebo značka. Je to čistá, drsná divočina, kde člověk zůstává jen hostem,“ říká k tomu Kit DesLauriers. Když pracovali 500 kilometrů od nejbližšího letiště, věděli, že stačí jediná chyba – a jsou bez šance.

Během výstupu na Mount Chamberlain si sáhli na dno – nestabilní sníh se jim bořil pod nohama, takže místo výstupu v podstatě klouzali po břiše. „Kdyby se něco zvrtlo, nemohli jsme čekat nikoho a další den měla přijít bouře,“ uvažuje Kit, ale dodává, že přesně tohle k životu potřebuje: „Chtěla jsem se dostat někam opravdu daleko, hluboko do divočiny, která by živila mou vnitřní potřebu po nedotčené přírodě.“

Kit DesLauriers ostatně jako první sjela na lyžích tzv. Sedm vrcholů (nejvyšší hory sedmi kontinentů), takže s divočinou a extrémním lyžováním má své zkušenosti – a chystá se je zúročit i jinak než jen výkony. „Jasně vidím životní témata v jednotlivých dekádách života: mezi dvacítkou a třicítkou zkoumáme, kdo jsme, po třicítce svoje dovednosti zdokonalujeme. Čtyřicítku vidím jako snahu odpovědět na otázku hledání našeho místa ve světě a v krajině kolem nás.“


SKI DATA

  • Narodila se v roce 1969 v Albany (New York), ale vyrůstala v Massachusetts a Long Islandu. Její dědeček postavil první sedačkovou lanovku na Stowe Mountain ve Vermontu.
  • Během studií si přivydělávala jako modelka, aby mohla odjet do Evropy a zdokonalovat své lyžařské umění.
  • V coloradských horách získala certifikát profesionálního záchranáře.
  • Jako první Američanka vystoupala a sjela na lyžích nejvyšší vrchol USA Mount McKinley.
  • S manželem a dvěma dětmi žije ve Wyomingu a řídí designovou společnost Rockit Corporation.
Kit Deslauriers
Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Zkrátka

Komentáře

Přečtěte si další podobné články