Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Keňa: největší vývozce čaje, který zůstal světu utajen

130-1.jpg
Autor článku: Jaromír Marek, Čtvrtek, 1. března 2012
Autor fotografií: Jaromír Marek
Milovníci čaje bezpochyby znají čínské nebo indické čaje. Málokdo ale ví, že jedním z největších vývozců čaje je africká Keňa. V loňském roce odtud vyvezli 400 tisíc tun čaje.

Krajina je jako z kýčovité pohlednice. Čajovníkové keře pokrývají zvlněné kopce kudrnaté jako beránek. Jsme v horách nedaleko Nairobi. Tady se začaly psát dějiny čaje ve východní Africe. „Můj dědeček přišel do Keni z Británie v roce 1906. Tuto půdu koupil o čtyři roky později. Od přítele z Indie dostal semena čaje a zkusil osázet prvních osm hektarů. Prvních osm hektarů v celé zemi,“ říká hrdě paní Fiona, vnučka prvního pěstitele čaje v Keni. U zrodu čajových plantáží stál čaj z indického Ásámu. Během let se ale v Keni vyvinula vlastní odrůda.

„Čajovník je prý vlastně docela nenáročná rostlina, která se pěstiteli bohatě odmění. Úžasné na něm je, že se dá sklízet celý rok. Jednou za dva týdny obejdeš keře a otrháš ty nejmladší lístky. Plantáž se obnovuje po čtyřiceti padesáti letech. Mezitím máš klid,“ říká s trochou nadsázky manžel paní Fiony Vernon a vede mě úzkou cestičkou mezi sytě zelenými keři.

Do Keni se čaj dostal s indickými dělníky. Ti stavěli železnici a toužili po čaji. Prozíraví obchodníci, jako byl zakladatel farmy Kiambethu, využili šanci. Indové časem odešli, čaj zůstal.

„Postupně se naučili pít čaj i Keňané. Většina produkce se však ze země vyváží. Něco málo do Británie, ale hlavně do Pákistánu, Egypta a dalších arabských zemí. Tam je keňský čaj velmi oblíbený.“

Většinou ale pijáci čaje nevědí, že šálek jejich milovaného nápoje pochází z Keni. Tamní čaje se totiž především míchají do směsí. Jen opravdoví znalci znají čaj Made in Kenya. Třeba ten, co pěstují na rodinné farmě v Kiambethu.

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Reportáže

Komentáře

Přečtěte si další podobné články