Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Hotel Haiti

8-1.jpg
Lenka Klicperová, Středa, 10. března 2010
Nikdy bych si nemyslela, že budu takhle bezproblémově žít na vojenské základně OSN. Za normálních okolností to bývají přísně střežené zóny, kam by bez důkladné registrace neměl mít přístup nikdo, kdo tam nepracuje. Tak to chodí třeba v Demokratické republice Kongo.

Tak jsem se jen zasmála a nechala registraci registrací. O to větší šok pro mne byla mise MINUSTAH na Haiti. Kempování ve vojenské základně, to by mne bývalo nenapadlo předtím ani ve snu. Jenže tohle všechno změnilo zemětřesení. Chaos vládl zkrátka všude, i tady. A tak jsem každý den několikrát procházela řvoucími rentgeny, které hlasitě reagovaly na mou fototechniku. Nikdo ani nezvedl hlavu. To byl vlastně jeden z mála pozitivních aspektů zemětřesení. Měla jsem kde spát a byla jsem na noc v bezpečí.

Jinak jsem těch pozitivních věcí příliš mnoho nezaznamenala. „Měli by to celé zbourat a postavit nové hlavní město jinde,“ opakoval názor mnoha Haiťanů řidič Pierre. Jenže kdo by to měl zbourat a kdo by to měl všechno zase postavit? Já kolem sebe žádnou přílišnou aktivitu neviděla. Jenom ruiny a rozvrat. Totální. Jaký jen může být rozvrat státu, který byl rozvrácený ještě před katastrofou. Jde na mě z toho trochu strach se špetkou té rezignace, stejné, jakou vidím i kolem sebe.

Ale ne, tak hrozné to přece být nemůže. A není. Ne všichni jen sedí a čekají na pomoc. Třeba Frantz Liauteur, movitý Haiťan, který se hned po zemětřesení rozhodl pomoci co největšímu počtu lidí. Na jeho pozemcích mohli třeba zdravotníci z týmu Člověka v tísni ošetřovat zraněné a právě Frantz začal i s rychlou distribucí humanitární pomoci pro své méně majetné sousedy z okolí. Díky lidem, jako je on, má snad Haiti naději zvednout se po ráně, kterou jí nejen příroda zasadila.

Už více než měsíc uplynul od chvíle, kdy se země na Haiti roztřásla. Přesto i teď se dá pomáhat. Haiti je v katastrofickém stavu a blížící se deště to všechno ještě zhorší. Slyším kolem sebe často otázku, proč bychom to měli dělat? Třeba prostě proto, že jsme lidé, kteří ještě nerezignovali…


Česká pomoc Haiti

  • Člověk v tísni – konto 40954095/0300 u ČSOB. Posílat lze SMS ve formě DMS SOSHAITI na číslo 87777.
  • ADRA připravuje vyslání humanitární pomoci, na kterou lze přispět zasláním finančních prostředků na účet č. 40284028/0300, variabilní symbol 391, nebo zasláním dárcovské SMS v hodnotě 30 Kč ve formě DMS ADRA na číslo 87777.
  • Český červený kříž vyhlásil sbírku, jejíž výtěžek jde na náklady pomoci Mezinárodního výboru Červeného kříže v oblasti. Pomoc probíhá už nyní. Příspěvky lze zasílat na účet 222826/5500 (bez variabilního symbolu).
  • Lékaři bez hranic vyhlásili veřejnou sbírku na pomoc obětem zemětřesení na Haiti a do oblasti posílají také lékařský tým z ČR. Číslo sbírkového účtu: 2101050700/2700, variabilní symbol 111.
Sdílej článek dalším cestovatelům

Komentáře

Přečtěte si další podobné články