Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Dobrodruzi odvedle- George Kourounis: Lovec bouří

16-1.jpg
redakce a D. Demel, Čtvrtek, 29. března 2012
„Na světě už skoro není co objevovat. Severní i jižní pól padly, na Mount Everestu je během horolezecké sezony zácpa. Takže já si vybírám místa, kde zrovna panují šílené podmínky. Když někde právě zuří příšerná bouře nebo když hora chrlí lávu. Tohle považuju za nové hranice objevů pro jednadvacáté století.“ Takhle vidí planetu a možnosti novodobých průzkumníků světa George Kourounis, muž, který se s potěšením procházel i po hladině právě tuhnoucího lávového jezera.

Kanadský dobrodruh, průzkumník a spolutvůrce televizního pořadu Angry Planet prostě bere kameru do míst, odkud jiní volají na pomoc záchranáře, v horším případě Boha. V roce 2005 se nechal spustit do kráteru aktivní etiopské sopky Erta Ale a ve zvláštním obleku proti horku tam půl hodiny natáčel na žhavé slupce magmatu. Tenhle kousek mu vynesl poněkud výstřední prvenství: stal se prvním člověkem, který natáčel uprostřed tří nejděsivějších přírodních úkazů: v tornádu, v oku uragánu a uvnitř aktivní sopky.

„V tornádu to bylo fakt děsivé. Po setmění jsme se ocitli na okraji Oklahoma City a mohl jsem si jen lehnout na zem a schovat se za nákupní středisko. Vzduchem létaly úlomky a bylo to, jako byste projížděli rojem včel,“ komentuje setkání se vzdušnou katastrofou. Jeho zájem ale nepřitahují jen demoliční chvíle – potápí se se žraloky, stopuje rwandské gorily, a dokonce vystoupil na nejnovější část planety. Poblíž Tongy v Pacifiku po erupci vznikl nový ostrov a Georgeovi stálo za to přeplavat kus rozbouřeného moře a nadechnout se horké páry z kráterového jezera. „Neříkám, že lidi mají vběhnout do uragánu nebo vzít gumový raft a jet se projet na jezero s kyselinou sírovou, jako to dělám já. Mohou ale vystoupit ze své každodennosti a udělat něco, co vždycky chtěli udělat, ale báli se. Je neuvěřitelné, co lidé dokážou, když se strachu postaví čelem a prostě do toho jdou. Překonávání takových překážek přináší nejlepší vzpomínky a okamžiky, na které je pak člověk hrdý. Protože – zůstávat ve své zóně pohodlí je strašné!“

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Zkrátka

Komentáře

Přečtěte si další podobné články