Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Dnes vychází nové číslo časopisu Lidé a Země. Nenechte si ho ujít!

editorial.jpg
Autor článku: Lenka Klicperová, Čtvrtek, 10. března 2016
Autor fotografií: Jarmila Štuková
Šéfredaktorka Lenka Klicperová: Záhady nejen u Dogonů

Čas strávený mezi Dogony, tajemnými hvězdáři Afriky, patří k těm nejkrásnějším chvílím, které jsem v Africe prožila. Fotit jejich rituál v maskách byl zážitek, hlavně pro jeho opravdovost. Ano, samozřejmě to pro ně byl byznys, tančili jen pro nás čtyři bílé návštěvníky.

Ale jakmile jsme si plácli a uzavřeli obchod, přestaly peníze hrát roli. A navíc – Dogoni si řekli za předvedení rituálu poměrně směšnou cenu. Pak se ale do tance ponořili s nevídanou vervou. Ke slavnosti se sešla celá vesnice a možná i lidé z okolních usedlostí – to se dalo těžko poznat.

Dogoni na výstroji rozhodně nešetřili, jejich kostýmy hrály všemi barvami, na hlavách masky, ruce zdobené zlatými prsteny s jemně provedenými figurálními motivy. Prostě slavnost si všichni užili náramně, možná i proto, že tam, kam jsme zabloudili my, zase tolik turistů nekorzuje.

S Dogony mám spojený jeden ze svých nejnezapomenu­telnějších gastrozážitků. Jedla jsem tu jedno z nejlepších jídel na světě – dokonalé pečené kuře s omářkou a smažené koblížky jako dezert. Dlužno podotknout, že na tohle kuře vzpomínám spíš proto, že to bylo první jídlo po asi 24 hodinách hladovění.

Záhadou mi navždycky zůstane, jak to, že mí tři společníci dokázali celou cestu téměř nejíst (ačkoli jsou to všichni urostlí muži), a tak jediný, kdo neustále otravoval, že má hlad, jsem byla já. Nakonec jsem byla zvolena do cela zásobovacího oddílu, čímž se naše potíže částečně vyřešily…

Zvu vás nejen k Dogonům, ale také na stopu záhadám dalších starobylých národu a civilizací. Doufám, že březnové stránky LaZ podnítí vaši fantazii. A nezapomeňte, že rozjíždíme opět jarní fotografickou soutěž, tak se zapojte, určite máte doma spoustu krásných vzpomínek na nezapomenutel­né cesty!

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Zkrátka

Komentáře

Přečtěte si další podobné články