Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Dnes vychází nové číslo časopisu Lidé a Země. Nenechte si ho ujít!

3lenkaklicperova.jpg
Autor článku: Lenka Klicperová, Čtvrtek, 9. dubna 2015
Autor fotografií: Jarmila Štuková
Editorial Lenky Klicperové: Kyselinové holky

První setkání s nimi je zvláštní – ostatně jako mnohá jiná poprvé. Naše rikša zastavuje před malou kavárnou v Ágře, přes díru v plachtě střechy už vidím, že tam sedí ona. Dívka s tváří rozleptanou kyselinou. Říkám si, jak to zvládnu? Budu se jim umět podívat zpříma do tváře?

Jen mi tahle myšlenka proběhne hlavou, musím se stydět. Já tu přece neprožívám nic ani ze setiny tak hrozného, co mají za sebou tyhle holky! Poprvé vidím Neetu, pak Geetu, Ritu, Rupu, Sonali, Soniu… Za nějaký čas zjišťuju, že už jejich tváře vlastně vůbec nevnímám jako něco jiného – jsou to pro mě najednou úplně normální holky, se kterými se dá zažít spousta srandy.

Nesedí jen doma a neřeší vlastní neštěstí. Pozorovala jsem je, jak se připravují na módní přehlídku, kde předváděly šaty, které navrhuje Rupa. Na provinční Ágru to byla vlastně docela veliká akce – soutěž modelek, zpěvaček a tanečnic. Konala se venku na velkém pódiu, pod nímž se sešly stovky lidí. „Normální“ soutěžící měly k dispozici velké zázemí, šatnu, obletovaly je desítky vizážistů a stylistů. Naše „kyselinové holky“ se převlékaly na záchodech, jedna druhé pomáhaly a se svou přípravou byly hotové během deseti minut. V průběhu večera před námi defilovaly všechny ty krasavice, které publiku sdělovaly, jak se chtějí uplatnit ve světovém modelingu, popřípadě v Bollywoodu.

Panebože, říkala jsem si v duchu, jak tenhle snobský svět přijme „naše“ holky se zjizvenými tvářemi i tělem? Měla jsem strach asi i za ně. A pak to přišlo. Daly se do toho statečně, Geeta vedla za ruku svou nevidomou dceru Neetu. Když na ně dopadla neonová světla, i Neetu se postavila s rukou v bok – jako správná modelka. A publikum? Žádná krasavice neměla takový potlesk. Byla jsem šťastná za ně a myslím, že šťastné byly i ony…

Kromě velké reportáže o kyselinových útocích v Indii jsme pro vás připravili nezbytnou jarní porci outdooru. Máme pro vás několik inspirujících reportáží, ale také tipů na nádherná místa, která je nejlepší objevovat právě po svých!

Lenka Klicperová, šéfredaktorka


MŮJ TIP:

Největší outdoorový úlet je podle mě cyklovýlet po Bhútánu. Myslím, že spoustě lidí by to dalo notně zabrat i pěšky, natož po velehorách rajzovat na kole! Nenechte si ujít také rozhovor se slacklinerkou Aničkou Kuchařovou. Na mě jdou mdloby jen z jejích fotek!

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Zkrátka

Komentáře

Přečtěte si další podobné články