Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Ďáblova věž ve Wyomingu jitří od nepaměti lidskou představivost

130-1.jpg
Autor článku: Vít Pohanka, Středa, 9. února 2011
Autor fotografií: Vít Pohanka
Nad zákrutem řeky Belle Fourche v severovýchodním Wyomingu se k nebi tyčí obrovská skála. Vypadá jako téměř souměrná homole s ostře useknutým vrcholkem. V prvních bílých obyvatelích zdejšího kraje vzbuzovala bázeň, proto jí dali název Ďáblova věž (Devils Tower). Její původ přitom dodnes není objasněn: „Geologové se o tom ještě pořád přou. Víme, že celý ten útvar vychladl hluboko pod povrchem,“ říká Hugh Crawford ze zdejšího Národního parku.

Podle nejobecněji rozšířené teorie byla hornina vytlačována směrem na povrch, ale narazila na jinou, tvrdší horninu. Pod ní vychladla a ztvrdla. Za další miliony let podlehla horní vrstva erozi a zmizela a kamenná věž, která se pod ní vytvořila, zůstala a vynořila se na povrch. Ne všichni geologové ale s takovým výkladem souhlasí: „Byl tady loni jeden geofyzik z České republiky, který se snaží dokázat, že je taková teorie mylná. Křestním jménem se jmenuje Prokop, je z Geofyzikálního ústavu v Praze a má za to, že Ďáblova věž je pozůstatkem erupce na povrchu,“ říká trochu pochybovačně Hugh. Později jsem zjistil, že mladým českým geofyzikem je Prokop Závada a opravdu pracuje v Geofyzikálním ústavu Akademie věd.

Všechny indiánské kmeny v téhle oblasti mají vlastní příběh o vzniku skály. Jako příklad za všechny může posloužit legenda kmene Kiowa. Podle ní sbíralo sedm malých indiánských sester lesní plody spolu s mladším bratříčkem. Babička je varovala, že některé nemají trhat, protože by na sebe přivolaly trest zlých duchů. Jejich bratříček ale zakázané ovoce utrhl, proměnil se v obřího medvěda a začal je pronásledovat.

Vyděšená indiánská děvčátka v zoufalství vyskočila na vysoký pařez, modlila se a volala o pomoc. Velký duch se nad nimi smiloval: „Pařez vyrostl k nebesům a proměnil se ve skálu – Ďáblovu věž. Obří medvěd se na ni snažil vyšplhat a tak na ní vznikly zářezy, viditelné dodnes,“ líčí barvitě Hugh. Velký duch pak vzal sedm sestřiček na nebe a ony se staly sedmi jasnými hvězdami tvořícími Velký vůz.

Jiné indiánské legendy se zmiňují o souhvězdí Plejády a liší se i v příbězích, které ke vzniku Ďáblovy věže vedly. To ale není podstatné. Všechny vypovídají hlavně o tom, že tahle neuvěřitelná skála dokázala inspirovat lidi bez ohledu na rasu, jazyk nebo zemi původu. A věřte mi, fascinuje návštěvníky dodnes.

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Reportáže

Komentáře

Přečtěte si další podobné články