Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Co nevíte o vlajkách X

12vlajky.jpg
redakce, Středa, 30. září 2015
A slunce svítí dál

Také další státy umístily na své vlajky sluneční kotouč, i když v různé podobě a s různou symbolikou.

Argentinská vlajka pochází z roku 1812. Tvoří ji tři stejně široké vodorovné pruhy: nahoře a dole bledě modré, uprostřed bílý. V roce 1818 bylo do středu umístěno žluté slunce, nazývané Sol de Mayo neboli květnové slunce svobody, připomínající osvobození ze španělské nadvlády v květnu 1810. Detailně vykreslený obličej i 32 dlouhých slunečních paprsků (16 rovných a stejný počet zvlněných) představuje inckého slunečního boha Intiho.

Vlajka Argentiny

Vlajka Namibie byla přijata 21. dubna 1990, měsíc po vyhlášení nezávislosti země na Jihoafrické republice. Barvy na vlajce jsou převzaty od osvobozeneckého hnutí SWAPO (Organizace lidu jihozápadní Afriky) a také od nejpočetnějšího kmene Ovambů. Sestávají z karmínového diagonálního pruhu s užšími bílými okraji, který vlajku rozděluje na pravý dolní roh zelené barvy a modrý levý horní roh, v němž je umístěno žlutooranžové slunce s dvanácti silnými paprsky, které symbolizuje život a energii. Karmínová znamená obyvatele země, bílá mír a jednotu, zelená vegetaci a modrá oblohu i Atlantický oceán, hlavní zdroje vláhy pro celou zemi.

Vlajka Namibie

Rwandská vlajka se skládá ze tří vodorovných pruhů: modrého, který je silnější a zabírá horní polovinu vlajky, středního žlutého a spodního zeleného. Na pravém okraji modrého pruhu leží žluté slunce s 24 dlouhými rovnými paprsky vyjadřující osvětu. Modrá barva symbolizuje mír a štěstí, žlutá ekonomický rozvoj a zelená je znamením naděje a prosperity. Vlajka se užívá od roku 2001 jako odmítnutí rwandské genocidy v roce 1994.

Vlajka Rwandy

Vlajka Nigeru byla přijata v roce 1959 po vyhlášení nezávislosti na Francii. Tvoří ji tři stejně široké vodorovné pruhy. Horní je oranžový a znamená poušť, prostřední bílý symbolizuje mír a čistotu a spodní v zelené barvě představuje naději a rovněž úrodná území v povodí řeky Nigeru. Uprostřed je umístěn oranžový kruh, vyjadřující slunce. Je velmi podobná indické vlajce, od níž se liší jen velmi netradičním poměrem stran 6 : 7 a jinou podobou středového kruhu.

Vlajka Nigeru
Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Zkrátka

Komentáře

Přečtěte si další podobné články