Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Cirkus pro všechny

00cirkus.jpg
Autor článku: Jan Sochor, Úterý, 2. Srpen 2016
Autor fotografií: Jan Sochor
Krása a ladnost cirkusových čísel v sobě skrývá dřinu jejich aktérů. V kolumbijské škole Circo Para Todos je navíc cestou, jak se dostat z chudinského prostředí.

Horký vzduch pod kupolí rudého cirkusového stanu rozřízlo letící tělo. Šlachovitý mladík švihl ve vzduchu nohama, stočil se hbitě do klubka a vzápětí tvrdě dopadl koleny na žíněnku.

Cirkus pro všechny

Kdyby neměl kolem beder uvázané jisticí lano, které jeho náraz zbrzdilo, měl by obě nohy zlomené. Takhle jen s bolestivou grimasou rozvázal kožený postroj. Hodina akrobacie v cirkusové škole v kolumbijském Cali pro dnešek skončila.

Absolutní koncentrace

„Ten druhej vrut jsi zase nedotočil, Fabio,“ ušklíbl se plešatý trenér, když pomáhal potlučenému akrobatovi odepnout pásky cvičného postroje. Zvednutými bočnicemi stanu zafoukal horký odpolední vítr. Dívka žonglující s míčky na monokole se rozkývala.

Cirkus pro všechny

Ladně máchla oběma rukama vzad, jako by se chtěla opřít o neviditelné zdi. Míčky se rozkutálely po gumové podložce stanu jako barevné korále. „Nedýchej tak zprudka, Alexi,“ spadla se smíchem z jednokolky. Mladík na visutém laně opodál se však nedal dívčiným vtípkem rozhodit.

Pomalu, bez dechu našlápl špinavým chodidlem na nízko natažené lano. Ztvrdlá kůže na patě se zaryla do provazu.

Cirkus pro všechny

Ještě metr. Náhle zlostně zatroubilo auto v proudu žlutých taxíků na blízké avenidě. Alex sebou lehounce škubl. Jeho koncentrace praskla jako mýdlová bublina. Seskočil z lana. „Maldito!“ zaklel do hlasitého smíchu okolo přihlížejících adeptů cirkusového umění.

Cirkusová škola

Příběh cirkusové školy zvané „Circo Para Todos“, tedy „Cirkus pro všechny“, se začal odvíjet na konci 80.

Cirkus pro všechny

let minulého století. Felicity Simpson, divoká Angličanka ze západního Londýna, v sedmnácti utekla z domova k cirkusu do Francie a později potkala v Brazílii Kolumbijce Hectora Fabia Coba. Společně křižovali svět se svým romantickým cirkusovým číslem: akrobatickým tangem na chůdách a monokole. Když v polovině 90. let napadlo Felicity založit cirkusovou školu pro děti bez prostředků, nebylo pro její nápad lepšího místa než Hectorovo rodné město Cali na západě Kolumbie.

Cirkus pro všechny

Ve Francii sehnali první peníze z nevládních zdrojů a ve slumu Agua Blanca na jihu Cali, přeplněnému vysídlenci a uprchlíky před kolumbijskou občanskou válkou, začali zprvu pořádat nárazové workshopy. Představovali zevlujícím spratkům cirkus, ukazovali akrobatická čísla a vyprávěli svůj vlastní příběh. Jak jim cirkus umožnil vymanit se z prostředí, do kterého se narodili, pracovat na sobě, cestovat po světě.

Cirkus pro všechny

Asi po dvou letech, když projekt nabral dech, vybrala Felicity s Hectorem děti, které projevovaly největší motivaci. V roce 1997 konečně založili školu. Circo Para Todos, první cirkusová škola na světě pro děti ze znevýhodněných prostředí, se stal skutečností.

Cirkus pro všechny

Když po čtyřletém studiu obdrželi v roce 2001 první studenti diplomy, ocitla se škola Circo Para Todos před dalším klíčovým milníkem: Jak mladým umělcům otevřít dveře do světa?

Cirkus pro všechny

Felicity založila uměleckou agenturu Circolombia zastupující absolventy školy v cirkusové branži. Záhy přišla první vystoupení na evropských cirkusových scénách, první turné pod značkou Circo Para Todos, první úspěchy a uznání dlouholeté práce.

Cirkus pro všechny

Cirkusový život

Dodneška, po dvaceti letech od vzniku, školou prošlo – podle Felicitiných slov – téměř 5000 studentů. Ačkoli to nejtěžší, ona osobní vůle učit se a zdokonalovat, vydržet hubená léta, zůstává stále na bedrech každého jednoho studenta, šance zúročit své čtyři roky dřiny a úsilí je nyní více než reálná.

Cirkus pro všechny

Ti nejlepší absolventi školy vystupují v cirkusových souborech po celém světě, na zámořských lodích v Karibiku baví pasažéry, na firemních večírcích ohromují svým uměním kolumbijské byznysmeny. Cirkusové řemeslo. Felicity s Hectorem, a spolu s nimi desítky trenérů, prošlapali cestu další generaci cirkusových umělců. Romantické tango na chůdách má své nástupce.

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Fotoreportáže

Komentáře

Přečtěte si další podobné články