Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Čínské hry

010-000.jpg
Milan Vodička, Pondělí, 1. září 2008
Vlastně to byly čínské hry: byly v Číně a Číňané všechno vyhráli. Smetli ostatní a tím mysleli samozřejmě Ameriku. Někdy to na stupních vítězů vypadalo jako mistrovství Číny.

Protože Amerika je sebevědomá i sebemrskačská zároveň, začaly se odtud rychle ozývat hlasy, že až se jednou bude psát historie našeho věku, dějepisec napíše: Slunce amerického věku začalo zapadat 8. 8. 2008 v 8 hodin a 8 minut večer. Tehdy začala v Pekingu olympiáda.

Ta, na níž se poprvé ukázalo, že se poměr sil přesouvá jako písek v přesýpacích hodinách.

Soudný člověk těžko chápe, proč se tolik úvah o povahových vlastnostech národů, jejich vztazích, schopnostech a vyhlídkách odvíjí od sportu. Kdyby se toho dožil von Clausewitz, musel by se opravit a říct, že sport je politika vedená jinými prostředky. Je to samozřejmě nesmysl. Je to jen pověst, kterou si udržují většinou ti, jichž se to nejvíc týká. Když Číňané, Jihokorejci a Japonci začali v prvních dnech her vyhrávat, nadržený čínský tisk začal psát o asijské smršti, která věští i tu další, politickou. Ale o čem, probůh, vypovídá těch pár medailí?

Tohle poměřování tady bylo vždycky: Sovětský svaz musel porážet imperialisty, přestože bylo jasné, že tahle země není lepší ani úspěšnější než Amerika. Východní Němci soupeřili s těmi „špatnými“ Němci, ale ani když vyhráli sebevíc olympijských medailí, nepřesvědčili dokonce ani sebe, že je to u nich lepší a nadějnější.

Sportovní vítězství nebo prohra je jen malé měřítko úrovně, schopností a perspektivy země. Jeden splašený kůň při jezdeckých soutěžích, nepředaný štafetový kolík, špatný poryv větru při jachtingu nebo nepovedená figura čtrnáctileté akvabely nemohou překreslit geopolitickou situaci světa.

O sport totiž až tolik nejde. Teď nás fascinuje sportovní vzestup Číny, ale stejný výkonnostní skok tahle země už prokázala v ekonomice. Brzy bude následovat byznys, věda, umění. Čína kopírovala nás ze Západu, teď se blíží doba, kdy se to srovná a možná i obrátí.

Svět, který známe, v němž první housle hrají Evropa a Amerika, je historická anomálie. Až do roku 1400 představovaly největší ekonomiky Čína a Indie. Teď se vše zřejmě vrací k normálu. Budeme si na to muset zvyknout.

Ale olympiáda to byla dobrá.

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Zkrátka

Komentáře

Přečtěte si další podobné články