Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Budeme létat nazí?

010-000.jpg
Vladimír Štědrý, Úterý, 29. Srpen 2006
Letiště Heathrow bylo mrtvé jako padlý dinosaurus. Lidé sklesle seděli, bojovali s žízní, se zpožděním a špinavými záchody. Kdo měl štěstí a nastoupil do letadla, nesl si pár povolených věcí v igelitovém sáčku. Najednou byla nebezpečná i voda.

Nebo zubní pasta. Nebo také krém na ruce, který ještě den předtím všichni tak doporučovali, aby člověku v suchém ovzduší letadla nevysychala pokožka. Pamatujte si tento obrázek: je to chvíle, kdy se změnila letecká doprava. Je to chvíle, kdy jste se dozvěděli, kolik možností teroristé stále měli.

Bývaly to ještě krásné, idylické časy, kdy rentgenový rám na letištích byl jen pro parádu a největším strašákem pro případné bombometčíky byl vlčák, sedící u nohou policisty.

Jenže tato doba je nenávratně pryč. Už aspoň dvacet let. Byly to bezstarostné časy: nejlstivějším protiopatřením na některých letištích bylo, že na ploše ležely kufry, každý pasažér si před nástupem do letadla stoupl k tomu svému, a když se tak úředníci ujistili, že žádné zavazadlo neletí samo, lidé nastoupili a kufry byly naloženy. Nikoho moc nezajímalo, že si cestující berou na palubu rádia, walkmany nebo prostě plnou kabelu krámů. Taky občas něco ošklivě bouchlo.

Zvláště po 11. září měl člověk pocit, že teprve teď je o jeho bezpečnost postaráno. Tedy pokud moc nepřemýšlel. Vypadalo to, že přísnější už být kontroly nemohou. Najednou si nemohl vzít na palubu nůžky, ale ani miniaturní švýcarský nožík (ne ten běžný, nýbrž ten, který se věšel ke klíčům). Příbory nesměly být kovové, jen plastové. Jenže pokud si člověk koupil ve freeshopu levnou skotskou a urazil láhvi dno, měl v ruce najednou zbraň větší a ještě mnohem nebezpečnější než nůž.

Ale nejen to. Zatímco si leckde musel sundávat při kontrole i boty, mohl si vzít na palubu láhev alkoholu nebo láhev s minerálkou, v níž mohl být místo vody benzin nebo ještě něco horšího. Člověk, který si přečetl pár thrillerů nebo prostě jen občas přemýšlel, si musel říct: Vždyť by to stačilo zapálit.

Ukázalo se, že obrovský stroj může zničit i trocha tekutiny v pouzdru na kontaktní čočky. Jeden nejmenovaný americký list přinesl karikaturu, kde před bezpečnostní úřednicí stojí nahý pasažér a zakrývá si ohanbí palubní vstupenkou. „Ještě poslední kontrola, pane,“ říká žena.

Tak daleko to snad nedojde. Ale když o tom přemýšlíte, řeknete si, jestli jednou nebudete odevzdávat na letišti i šaty a boty a nepřevléknete se pro let do erárních pantoflí a řízy, samozřejmě se znakem letecké společnosti.

Jestli vám to přijde přitažené za vlasy, odpovězte si na tohle: napadlo by vás ještě před měsícem, že nebezpečná může být i láhev vody?

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Zkrátka

Komentáře

Přečtěte si další podobné články