Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Bez Hasana do Iráku nejdeme!

IMG_1839.jpg
Autor článku: Jarmila Štuková a Lenka Klicperová, Pátek, 15. května 2015
Autor fotografií: Jarmila Štuková a Lenka Klicperová
Špinavé batohy dopadají na dno plechové kocábky. Hranice zavírá za čtyři minuty. Na blátivém břehu hraniční řeky Didžly leží desítky velkých pytlů od rýže nacpané vším možným. Dva mladí muži se snaží vyškrábat do kopce s ledničkou, o kus dál se jednomu z uprchlíků rozbil obrovský červený kufr. Postarší Syřan pomáhá nastoupit své manželce, která vypadá na omdlení. V paži má zabodnutou kanylu a muž drží v ruce její infuzi. Malá dcera svírá matčinu ruku a usedavě pláče. Tak vypadá syrsko-irácká hranice.

Že na přívoz mezi oběma zeměmi nakonec opravdu nastoupíme, jsme do poslední chvíle ani nedoufaly. Na druhé straně se vlní vlajka se žlutým sluncem. S úlevou pod ni za chvíli vystoupíme. Poslední dva dny se tu změnily v záchrannou misi. Náš fixer Hasan se dostal do obrovských potíží. Když jsme po třech dnech práce v Sýrii dorazili na hranici, úředník mu odmítl vydat povolení k výstupu ze země. Se zahraničními novináři pracoval v Sýrii už mnohokrát a vždy se bez problémů vrátil. Teď je ale všechno jinak.

Bez Hasana do Iráku nejdeme!

Na kurdských územích v Sýrii, kde jsme se společně pracovali na frontové linii, vládne dost nepřehledná situace. Oblast ovládá levicově orientovaná milice YPG, což je v podstatě odnož známější PKK (Kurdská strana pracujících), která operuje v Iráku. Portréty společného vůdce Abdulláha Očalana visí téměř všude, včetně nefunkčních lamp veřejného osvětlení. Rudé hvězdy doplňují i podobizny mučedníků, kteří padli v boji za svou ideologii. YPG ale spolupracuje také s režimem Bašára Asada a bojuje proti další z kurdských stran PDK podporované Masúdem Barzáním z Iráku. Do toho kurdské oblasti napadá Islámský stát, operuje tu i šíitské hnutí Hizballáh podporované Íránem a svou roli hraje i Fronta an-Nusrá. Jen pro příklad: když projíždíte městem Kámišlí, musíte přesně vědět, kudy jet. Některé check pointy totiž ovládá Asadův režim, některé YPG. A pokud máte povolení od YPG, nemůžete jezdit přes Asadovy checkpointy.

Bez Hasana do Iráku nejdeme!

YPG má pověst neohrožených bojovníků, kterým se podařilo vytlačit Islámský stát z kurdského města Kobání na syrsko-turecké hranici. Jenže už se málo ví o tom, jaký režim zavádí na kurdských územích, které obsadili. Mají sice plné hlavy ideálů marxistického charakteru a často mluví o svobodě, ale na druhou stranu platí, že kdo není s nimi, nemá tu co dělat. Mluví se o tom, že YPG financuje Asadův režim, aby politicky rozdělil Kurdy v Sýrii. YPG také obsadila všechny rafinerie a z jejich výnosů platí i válku proti Da‘iš, ale i své další politické cíle. Stručně řečeno, na kurdských územích v Sýrii není nic jednoduché ani černobílé. Platí tu to, co kdysi i u nás v socialistickém Československu – pokud nemáte vysoce postavené známé v YPG nebo PYD, což je politická strana navázaná na YPG, máte v mnoha věcech prostě smůlu.

Bez Hasana do Iráku nejdeme!

Z hranice se musíme vrátit zpět do města Kámišlí na úřad, kde se Hasan pokusí získat povolení k výjezdu ze Sýrie. Tam se dozvídá, že režim s ním má jiné úmysly. Ostatně jako s dalšími mladými muži. Má jít sloužit do YPG. „Jsem novinář. Mojí zbraní jsou články, nechci bojovat za pochybné ideály. Chci se vrátit do iráckého Kurdistánu, kde mám svoji práci,“ nervózně nám říká před dveřmi ministra obrany syrských kurdských oblastí. Zapojujeme všechny páky, které máme. Hasan i my. On kontaktuje své vlivné přátele. My s ním chodíme na všechny mítinky, a když je potřeba, prosíme nebo ukazujeme na displeji našeho mobilního telefonu společnou fotku s Cemilem Bayikem, jedním z lídrů PKK. U ministra obrany vyhrožujeme článkem, kde popíšeme diktátorské praktiky YPG.

Bez Hasana do Iráku nejdeme!

„Jestli chcete napsat, že jsme teroristé, klidně to napište,“ ukončuje nekompromisně debatu muž za stolem s odznakem s Očalanovým portrétem na klopě. Druhý den jsme zase na hranicích a prostě to jdeme zkusit znovu. Bez Hasana neodejdeme! Zbývá posledních dvacet minut před uzavřením hranice. Hasan už to pomalu vzdává a říká, ať jdeme samy. Vcházíme do posledních dveří, které znamenají naši poslední naději. A konečně! Po deseti minutách proslovu, jak se místní pravidla odvodu do armády nesmějí porušovat, dostáváme štempl a můžeme na druhou stranu. Jsme všichni šťastní, i když strašně unavení.

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Archa pomoci

Komentáře

Přečtěte si další podobné články