Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Amazonka, můj osmý div světa

061-000.jpg
Vladimír Šimek, Pondělí, 3. března 2008
Poprvé jsem se s ní osobně seznámil v roce 1995 a byla to láska na první pohled. Mrznul jsem u jejích pramenů vysoko v andských velehorách, v jejím proudu na horním toku doslova bojoval o holý život zamotán pod převrhnutou lodí v liánách, den co den jsem moknul a chránil kameru i fotoaparát v deštných pralesích na jejích březích. Nikdy jsem ale nelitoval…

S viktorií královskou jsem se poprvé setkal za zvláštních okolností. Když celník na kolumbijsko-brazilských hranicích, velký ctitel Franze Kafky, zjistil, že jsem z města, kde žil jeho oblíbený autor, naložil mě do služebního člunu a zavezl na jedinečné místo. Nikde jinde už jsem neviděl tak krásně rozvité květy za slunečního svitu.

Obvykle totiž rozkvétá až po západu slunce.

(Leticia, Kolumbie) Trvalo to čtyři roky, než se mi podařilo zorganizovat skromnou expedici Hatun Mayu ‘99, jejíž úspěch pomohl nastartovat česko-peruánskou expedici Hatun Mayu ‘2000. Díky tomu dnes víme, kde největší veletok naší planety pramení a že nemá pramen jeden, ale hned čtyři. Tvoří jej horské říčky Apacheta, Ccaccansa, Carhuasantaa Silanque, jejichž soutokem vzniká řeka Lloqueta. Lidé žijící na březích Amazonky svou řeku respektují. Museli se přizpůsobit všem jejím proměnám. Totéž musí udělat každý, kdo by ji chtěl na vlastní kůži poznat. V období dešťů, kdy hladina stoupne mnohde o více než 12 metrů, jsou oblasti, kde jen stěží naleznete pevný břeh. Řeka se totiž rozlije hluboko do pralesa a několik měsíců se tu doslova žije na vodě. Bez pádla a lodi se nikam nedostanete. Když jsem si tu vypůjčil kánoi a usedl s pádlem dozadu, stal jsem se hned středem pozornosti. Kdekdo s úsměvem pozoroval, jak to ten gringo pádluje. Já zase s obavou hleděl na jejich loďky s hluboko zabořenou přídí.

Možná že jsem byl v některé vesničce na břehu velké řeky svědkem začátku kariéry budoucí hvězdy světového fotbalu. Určitě tu o ní sní každý kluk. Díky naftovým generátorům a satelitní televizi se popularita této hry šíří i do nejzapadlejších koutů světa.

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Fotoreportáže

Komentáře

Přečtěte si další podobné články