Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

3 otázky pro Zdeňka Thomu, fotografa a znalce Japonska

008-002.jpg
redakce, Pátek, 24. října 2008
Japonsko znáte velmi dobře, máte po letech strávených v zemi vycházejícího slunce pocit, že mu už trochu rozumíte? Je vůbec možné pro Evropana proniknout do všech tajů a zákoutí východní kultury?

Když jsem se vrátil z první cesty do Japonska, kdy jsem tam strávil tři měsíce, měl jsem pocit, že všemu rozumím a Japonsko dobře znám. Každému jsem skákal do řeči: „To v Japonsku…“ Po dalších dlouhodobých návštěvách, poznávání lidí a studiu japonské kultury se přede mnou začala otvírat obrovská propast jiného způsobu myšlení a odlišné mentality, a tak se snažím přijít stále Japonsku na kloub. Ale ani po deseti návštěvách si nemyslím, že bych mu dokonale rozuměl.

2. Odlišnost naší a japonské kultury se projevuje i v podobě tradičního divadla – třeba kabuki, které představujete i v říjnové fotoreportáži. Jak na vás zapůsobilo?

Kabuki je postaveno rovnocenně na gestech a na řeči, a tak neumíte-li dobře japonsky, jako třeba já, užijete si to jenom napůl. Na druhé straně nezažít divadelní představení a s tím spojenou i spontánní reakci publika a jenom si o kabuki něco přečíst, by bylo vlastním ochuzením v poznávání Japonska. Ostatně Japonci mají přísloví: „Lepší jednou vidět než stokrát slyšet.“

3. Proč si myslíte, že jsou to zrovna Japonci, kteří mají tak velkou vášeň pro technologické novinky a proč je právě jejich svět tak přetechnizovaný? Nebo je to jen náš dojem?

Podle mého mínění jsou téměř všichni Japonci nadáni zvláštní vlastností upnout se úzce na jeden problém a řešit ho s důkladností, houževnatostí a ctižádostí, říkám tomu, že mají klapky na očích… Takže výzkumné týmy dosahují značných úspěchů. Cokoli Japonec dělá, dělá precizně. Neplatí to ale jen pro vědu a techniku. Když se třeba konají nějaké slavnosti – a Japonci jich mají hodně – lidé se také baví spontánně, s plným osobním nasazením.

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Rozhovory

Komentáře

Přečtěte si další podobné články