Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

3 otázky pro Richarda Jaroňka

008-001.jpg
redakce, Pondělí, 16. listopadu 2009
Je něco, co byste se žraloky ještě chtěl zažít a co se vám dosud nepodařilo? Jezdí se s vámi potápět i komerční skupiny – proč a co od toho lidé očekávají? Stává se, že nakonec dostanou strach a nepotopí se?

Neustále. Ty kousavé potvůrky dokážou překvapit svým chováním snad kdykoliv. Každý ponor s nimi, i když si jej mnohem více užívám než před deseti lety, je o maximálním soustředění a plné koncentraci. Čím více znalostí, zkušeností, tréninku a praxe, tím více si uvědomuji, že jen jednou udělám chybu a…

2. Jezdí se s vámi potápět i komerční skupiny – proč a co od toho lidé očekávají? Stává se, že nakonec dostanou strach a nepotopí se?

Lidé mi hodně volají, že by chtěli ke žralokům. Pokud to zvládnou psychicky a taktéž finančně, beru je s sebou. Jsou proškoleni, a pokud striktně dodržují dohodnutá pravidla, nic se nestane. A když se najde jedinec, který se třeba více bojí nebo si není jist, podržíme ho. V průměru každý desátý člověk to nezvládne a v posledním okamžiku to vzdá. Většinou poté, co vidí okolo člunu padesát naštvaných žraloků.

3. Jaké jsou teď vaše aktuální plány – co děláte nebo chystáte?

Plánuju hlavně potápět se se žraloky, dokud bude žít poslední z nich! Připravuji také výpravu do ledových vod okolo australského Liverpoolu za největšími žraloky na světě – velkoústými. Nepatří mezi nebezpečné žraloky, ale jsou velmi vzácní a jen málokdo je zatím fotografoval.

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Rozhovory

Komentáře

Přečtěte si další podobné články