Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

3 otázky pro Kateřinu Cajthamlovou

12katerinacajthamlova.jpg
redakce, Úterý, 5. května 2015
Známá lékařka se každou středu objeví v nové talkshow ČT DoktorKA. Jaké bylo její první, nejlepší a nejhorší cestování?

.

Moje poprvé

Moje poprvé v západní cizině bylo v roce 1985 na výměnné praxi od Fakulty všeobecného lékařství UK na porodnické klinice v řecké Soluni. Měsíc jsem cestovala po Řecku a spatřila třeba Epidauros, obrovské divadlo-amfiteátr, kde jsem viděla antickou hru Hekuba. Nerozuměla jsem ani slovo řecky, ale Hekubu znám, takže jsem věděla, o čem to je, zářily hvězdy, slyšela jsem z blízkého olivového háje cikády, voněl vzduch, na pódiu recitoval řecký chór a bylo to neuvěřitelné. Byla jsem i v Korintu a viděla jsem Korintskou úžinu, o které jsem do té doby taky jenom slyšela, na Krétě a v Delfách jsem si připadala jako v řeckých bájích a pověstech. Nejkrásnější na Řecku ale bylo moře.

Moje nejlepší

Asi Švýcarsko, protože se tam nekrade, všude je tam čisto a lidé se k sobě chovají s úctou. Viděla jsem Matterhorn, projížděli jsme malebnými alpskými vesničkami a potkávali pasoucí se štíhlé krávy. A tam jsem v muzeu v Basileji viděla výstavu impresionistů, na kterou měli zapůjčené Lekníny od Clauda Moneta, což je jeho největší obraz. Když si o něm čtete, že má na šířku pět metrů, tak vám to tolik nepřijde. Ale když jsem ten obraz pak viděla, byla jsem z toho působivého monumentálního díla úplně paf.

Moje nejhorší

Jednou jsem letěla na Floridu. A protože jsem v kufru měla bagetu se šunkou a nakrájený meloun, jenom tak z legrace jsem v letadle vyplnila do celního prohlášení, že importuju potraviny. Na letišti v Atlantě ke mně přišel obrovský černoch, maličká běloška a s nimi malinkatý pejsek. A ten se hned vrhl k mému kufru a začal strašně štěkat. Okamžitě mě vzali stranou, podívali se do papíru, ten černoch rozbalil můj kufr, kde našel tu bagetu a meloun, a ptá se, kdo mi to dělal. Já se strašně bála a řekla jsem, že jsem tu bagetu koupila v supermarketu v Praze a meloun jsem si nakrájela sama. Načež on obojí vyhodil do koše a řekl: „Máte velké štěstí, že jste to deklarovala, jinak jsme vás poslali zpátky.“

Sdílej článek dalším cestovatelům
Článek patří do rubriky: Rozhovory

Komentáře

Přečtěte si další podobné články