Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Netradiční dovolená: Holandskem na lodi

1.jpg
pr, Úterý, 15. dubna 2014, Komerční sdělení
Holanďané jsou mistři ve vysoušení pevniny, stavění přehrad, vodních kanálů i akvaduktů. Holandsko je prostě rájem pro motorové lodě, které se dostanou po vodě téměř kamkoliv. Dovolená na lodi nebo hausbótu má jedinečnou atmosféru, kterou jen tak nikde jinde nenajdete…

Holandsko má neuvěřitelně hustou síť vodních kanálů, řek a jezer. Trasy tak můžete plánovat podle toho, co chcete navštívit, ale i změnit cíl plavby podle nálady. Navíc vodní cesty vedou často středem měst a městeček, turista se tak dostane přímo do historických center, kam kolikrát ani autem nemůže.

Oproti jiným plavebním turistickým oblastem má Holandsko výhodu také v tom, že je rovinaté. Máte tu poměrně málo plavebních komor, které by narušovaly plynulou plavbu.

Potkáváte tu velmi vstřícné a ochotné Holanďany, kteří vám rádi pomohou, poradí a ještě s úsměvem. Kapitáni se zdraví pokynutím, aby vám dali vědět, že o vás ví. Na lodě mávají také místní, kteří posedávají na rozkvetlých předzahrádkách domů. Úsměvy i zdvižené ruce kolemjdoucích na mostech nejsou výjimkou.

Pokud by vás trápila ponorková nemoc, není nic snazšího než nasednout na kolo a jet paralelně s lodí. Snadno si půjčíte kolo, dvojkolo či moped v místních půjčovnách.

Netradiční dovolená: Holandskem na lodi

Výběr plavební oblasti

Většinou se vyplouvá na lodích na týden, samozřejmě můžete i na déle. A tak záleží, kde si loď půjčíte, abyste stihli doplout tam, kam chcete.

Holandsko se dělí na čtyři plavební oblasti: Střed, Sever, Jih Holandska a IJsselmeer. Každá část má něco jedinečného. Střed Holandska je charakteristický městečky a městy, která jsou živější. Na Severu Holandska si vás získá romantická krajina a celkově klidnější plavba. Jih Holandska a IJsselmeer se hodí spíše pro pokročilejší skippery – osoby, co mají zkušenosti s vnitrozemskou a příbřežní plavbou. Plavba na Severu a ve Středu Holandska patří mezi nejoblíbenější.

Netradiční dovolená: Holandskem na lodi

Jak a kde se naučit kormidlovat?

Přípravu na cestu byste neměli podceňovat. Cvičná plavba, i kdyby byla jen osmihodinová, vám ušetří spousty zbytečných zmatků a naučí vás základní manévry. Můžete využít cvičných plaveb Dutch Masters pod dohledem zkušených výcvikářů – skipperů přímo v centru Prahy na Vltavě. Vyzkoušíte si, jak se řídí motorová loď, dozvíte se, jaká jsou pravidla pro vodní dopravu. Ano u motorových plavidel platí to, že větší lodě mají přednost! Zkušený kapitán vám ochotně odpoví i na otázky o plavbě v Holandsku. Páry či celé posádky, tak mají ideální možnost trénovat před dovolenou spolupráci na lodi. Bližší informace najdete na stránkách Česko na lodi.

Pokud byste si nebyli jistí a potřebovali si dostat kormidlování víc pod kůži, nabízí Dutch Masters také třídenní kondiční plavby přímo v Holandsku. Na jaře a na podzim můžete řídit loď na nečisto pod dohledem zkušeného výcvikáře a v létě pak vyrazit s celou rodinou či přáteli. http://www.holandskonalodi.cz/

Tip: Dutch Masters nabízí pronájem motorových lodí v Holandsku za stejné ceny, jako jsou ceny holandských loděnic. Navíc nabízí servis v podobě doporučených plavebních tras, dostanete na cestu plavební manuál, rádi vám poradí s výběrem plavební lodě, plavební oblasti. www.skipperskaskola.cz/

Martina Kohoutková

Sdílej článek dalším cestovatelům

Komentáře

Přečtěte si další podobné články