Vylepšili jsme stránku Lidé a Země.
Podívejte se na nový design.

Fotografická soutěž Foto z cest: Výsledky druhého kola

vyrez.jpg
(red), Středa, 1. června 2011
V dnešní „digitální době“ fotografují snad všichni lidé v našem okolí, jenže – většinou pořizují jakési „otisky“ toho, co vidí, na památku, pro radost, pro internetové prezentace a sociální sítě. Jakmile nám – dříve nebo později – toto přestane stačit a my zatoužíme využít svůj fotoaparát pro „uměleckou přeměnu skutečnosti“ a vytvořit něco více než běžnou fotografii, otevře se nám úžasný nový svět fotografie výtvarné. Opustíme snímky na úrovni informace a dokumentu a začneme se zabývat tím, jak transformovat skutečnost kolem nás, to, co vidíme, čeho jsme svědky, co nás fascinuje, nebo trápí, to, co obdivujeme, prožíváme, cítíme. Pro svá vyjádření pak hledáme různé vhodné formy a „potlačená barevnost“, to je jeden ze stavebních kamenů fotografické tvorby – jeden krok směrem od dokumentace skutečnosti ke stylizaci.

A velmi nás těší, že vás takto navržené druhé soutěžní kolo zaujalo. Protože až na „potlačenou barevnost“ nebylo stanoveno žádné omezení, měli jste opravdu velmi široké pole pro svoji tvorbu. Předpokládali jsme, že nejvíce snímků bude z oblasti krajinářské fotografie s uplatněním lineárně tonální skladby fotografického obrazu, že využijete zejména ranní dobu, nízké slunce z boku až v protisvětle, válející se mlžný opar, … A skutečně, těchto a podobných snímků bylo nejvíce, ale potěšilo nás, že soubor obsahuje pestrou přehlídku námětů a forem. Věříme, že prohlídka fotografií je velmi poutavá pro všechny návštěvníky této internetové galerie, nejen pro nás, kteří se dění zde přímo účastníme.

Petr Louženský: Balony nad Baganem

Jestliže jsme u prvního kola uvedli, že porota neměla lehký výběr, potom u druhého to platí „tuplovaně“. Nejde jen o to, že fotografií přibylo, ale jak jsme se shodli, je více kvalitních, působivých, zkrátka – více vašich prací si zaslouží být v užším a úzkém výběru. Pravda, také do druhého kola „zbloudilo“ několik snímků, které nevykazovaly ani snahu po „potlačení barevnosti“, některé dokonce právě naopak měly barevnost zesílenu a z nich několik by bezpochyby mělo reálnou šanci uspět v jiném soutěžním kole. Pokud si teď v duchu nejistě říkáte, jestli třeba náhodou nemáme na mysli některý z vašich snímků, neváhejte a zkuste věnovat výběru svých soutěžních prací do dalších kol ještě trochu času navíc. Hlavním kritériem pro naši volbu je splnění zadání soutěžního tématu.

Lucie Sovadinová: Ve víru pohybu

A proč jsme jako vítězný snímek vybrali právě V horách blízko nebe? Pravda, naše tříčlenná porota tento snímek zařadila na první místo 2× a jednou na druhé. A následná diskuse byla zaměřena hlavně na ztmavení obrazu v horní části. „Kdyby bylo alespoň citlivěji provedeno“, to je takový „povzdech“ směrem k autorovi. Na druhou stranu „rozptyl“ u dalších kandidátů na vítězství v tomto kole byl již větší. Každopádně musíme opakovat: výběr byl velmi těžký. Nicméně zvítězil snímek, který je jedním z typických představitelů fotografií s potlačenou barevností. Je výtvarně velmi působivě řešený včetně volby výškového formátu u motivu horských velikánů s tím, že spolu „velmi dobře hrají“ linie, barevné tonality i jasové kontrasty, a to s vhodným využitím světla a prosvícených mlžných obláčků. Díky všem těmto skladebným atributům autor důmyslně a díky svému fotografickému vidění „vybudoval prostor“, vhodně „vede náš pohled“ a my si uvědomujeme, jak musel být na daném místě a v danou dobu uchvácen tím, co pozoroval.

Vítězi druhého soutěžního kola Tomáši Holubovi gratulujeme, k úspěchu blahopřejeme i autorovi a autorce snímků na druhém a třetím místě, Petru Louženskému a Lucii Sovadinové. Gratulujeme ale všem v první desítce a připsali jsme jim body pro celkové hodnocení, jak regule soutěže stanovují. Všem, kteří jste přihlásili své fotografie do soutěže, děkujeme, držíme vám palce a přejeme úspěch.

2. kolo – Potlačená barevnost – prvních deset:

pořadí číslo snímku název snímku autor/autorka snímku
1 175 V horách blízko nebe Tomáš Holub
2 23 Balony nad Baganem Petr Louženský
3 10 Ve víru pohybu Lucie Sovadinová
4 360 Šperk od Santiniho Ladislav Renner
5 135 Vrstenie – súhra Ondrej Pakan
6 142 Daňci Josef Kalenský
7 192 V ranní mlze Daniel Řeřicha
8 26 Coming home JuKa
9 78 Chroboly Michal Kočan
10 208 Jižní Georgie Jiří Večerník

2. kolo – Potlačená barevnost – věcné ceny pro první tři:

1. cena – Tamrac Aero 70 + 60 × 40 cm – tisk, laminace, kapa + sleva na další objednávku 30 % — Tomáš Holub
2. cena – předplatné časopisu DigiFoto + 45 × 30 cm – tisk, laminace, kapa + sleva na další objednávku 30 % — Petr Louženský
3. cena – oblečení značky Rejoice + 45 × 30 cm – tisk, laminace, kapa + sleva na další objednávku 20 % — Lucie Sovadinová

Sdílej článek dalším cestovatelům

Komentáře

Přečtěte si další podobné články